Każdy z nas ma swoje potrzeby związane z zarabianiem pieniędzy. Motywacja do pracy może przybierać różną formę. Jak również przynosić inne skutki. Zależnie od osoby. Jest pewna ogólna grupa dobrych motywatorów.

Co motywuje do zmiany pracy?

Jednym z czynników, który może mieć bezpośredni wpływ na potrzebę zmiany branży jest wypalenie zawodowe. Dotyka ono zarówno pracowników małych firm, jak i tych, którzy funkcjonują w korporacjach.

Drugim czynnikiem motywującym do zmiany pracy jest chęć przejścia „na swoje”. Samozatrudnienie daje naprawdę ogromne możliwości. Też ściąga przynajmniej w części problemy związane zależnością od kogoś. Oczywiście własna firma (nawet prowadzona w domu) stawia przed nami wyzwania i obowiązki. Wiele osób chciałoby jednak spróbować sił właśnie w takiej formie biznesu.

Co motywuje do ciężkiej pracy?

I to niezależnie od tego, czy to etat , czy własny biznes. Przede wszystkim oczywiście zarobki. To właśnie one są zwykle wymieniane na pierwszym miejscu. Wyższe zarobki motywują nas nie tylko do bardziej wytężonej pracy. Są one również czynnikiem wyzwalających chęć do dalszego kształcenia i zdobywania nowych umiejętności. Tak zwany rozwój osobisty sam z siebie również jest dobrym motywatorem związanym z pracą. W tym wypadku nad sobą. Ale to z kolei daje nam perspektywy awansu. Lepsze stanowisko i wyższe zarobki.

Zatrzymajmy się przy pierwszym z wymienionych. Lepsze stanowisko to zwykle wyższy prestiż. A on również jest przestawiany jako czynnik motywujący nas do pracy. Zwłaszcza młodzi ludzie, dopiero wchodzący w dorosłe życie, zwracają na niego sporo uwagi.

Czynnikiem motywując do pracy są też pewne benefity, które z niej wynikają. Mogą mieć one charakter finansowy lub być pozapłacowe. Obie te formy cieszą się sporym zainteresowaniem. Potrafią również bardzo skutecznie zmotywować do zmiany pracy na inną. Taką w której wspomniane benefity spełniają nasze oczekiwania.

Czy uznanie i pochwały są dobrą motywacją do pracy? W tej kwestii wiele zależy oczywiście od cech indywidualnych. Natomiast wiele osób podaje to jako czynnik, który zwiększa ich kreatywność i produktywność.

Dobre warunki pracy (nie chodzi jedynie o wspominane wyżej benefity) również potrafią zmotywować. Z tego powodu coraz częściej firmy (korporacje, ale i mniejsze) przykładają do tego aspektu sporą wagę. W grupie kwestii związanych z dobrymi warunkami pracy mieści się między innymi przestrzeń do relaksu. Miejsce zorganizowane dla wszystkich pracowników. Swoistego rodzaju pokój relaksu. Można w nim odpocząć w czasie. Nierzadko w sposób aktywny. To ma bardzo pozytywny wpływ na pracownika.

Motywacja do samozatrudnienia

Bywa ona bardzo różna. Tak, jak różnorodna jest forma tego samozatrudnienia. Coś, czym będziesz się zajmować, prowadząc własną działalność gospodarczą. Dla jednych motywacją jest pewnego rodzaju wolność. To od Ciebie zależy jakie zlecenia będziesz wybierać. Oczywiście w pewnym uproszczeniu. Po pierwsze na rynku jest spora konkurencja. Po drugie potrzebujemy pieniędzy, więc nierzadko bierze się pierwsze zlecenie z brzegu.

Wiele osób jako motywator do samozatrudnienia podaje możliwość spełniania przy okazji swoich pasji i marzeń. Tutaj za przykład posłuży praca zdalna z dowolnego miejsca na ziemi (oczywiście z dostępem do internetu). Wiele osób wybiera taką formę zarabiania pieniędzy. Jednocześnie nie są oni uwiązani z konkretnym miejscem. Mogą się przemieszczać. Oczywiście wiele tutaj zależy od naszych preferencji. Niektórzy wolą jednak funkcjonować w jednym miejscu. Co też nie jest przeciwwskazaniem do samozatrudnienia.

Pasja to kolejny czynnik motywujący. Nierzadko jest tak, że zakładamy firmę, która wiąże się z naszą pasją. Uwielbiamy chodzić po górach. Spędzamy tam każdą wolną chwilę. Dlatego zakładamy firmę organizującą wycieczki właśnie po górach. Zdecydowanie łatwiej pracuje się nam, jeśli coś jest naszą pasją. Nie robimy tego z musu. I to chyba najlepsza motywacja do wykonywania postawionych przed nami zadań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here