Postanowiłaś zmienić pracę. Zastanawiasz się nad programowaniem. To jedna z najchętniej wybieranych branż przez młodych ludzi. Czy da się nauczyć programowania samemu? Czy każdy może się tym zająć? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest programowanie?

Częściej spotkasz się z określeniem kodowanie. To tworzenie (w zasadzie pisanie) kodu źródłowego dla komputerów, oprogramowania, aplikacji webowych i mikrokontrolerów. Aby to zrobić musisz poznać i opanować język programowania. Jest ich naprawdę wiele, ale najlepiej na początku zdecydować się na któryś z popularnych. To między innymi Python, Java, Javascript i C3. Pierwszy z wymienionych jest zwykle polecany osobom bez żadnego doświadczenia. Python jest zdecydowanie najłatwiejszym językiem do nauki. Ma również bardzo prostą składnię.

Jak uczyć się programowania?

Zanim odpowiemy na pytanie czy da się nauczyć programowania samemu, kilka dość istotnych kwestii podstawowych. Przede wszystkim można poznać dany język kodowania od zera. Nie posiadając kierunkowego wykształcenia. Nie potrzeba nawet studiów matematycznych. Chociaż faktem jest, że przy pisaniu kodu ta ostatnia dziedzina nauki niejednokrotnie się przydaje. Ale również osoby po kierunkach humanistycznych doskonale radzą sobie z programowaniem.

Na pewno potrzebne będzie zaangażowanie i wytrwałość. Nauka programowania to tak naprawdę setki godzin czytania i pisania kodów. To również częste rozwiązywanie problemów. I przede wszystkim szukaniu pomocy u bardziej doświadczonych koderów. Często czytanie czyjegoś rozwiązania pozwala zrozumieć problem przed którym postawił Cie zleceniodawca. Ale przede wszystkim, żeby nauczyć się programowania niezbędna jest jedna rzecz. Trzeba po prostu zacząć pisać kod.

Jak uczyć się programowania samemu?

Internet jest ogromnym źródłem darmowych informacji i tutoriali na temat programowania. Dotyczy to nie tylko wspomnianych wyżej najpopularniejszych języków kodowania. Bez większych problem może znaleźć tutorial dla osoby bez żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Krok po kroku nauczyć się kodowania. Od pisania bardzo prostych aplikacji do bardzo rozbudowanych programów.

W kwestii samotnego uczenia się programowania ogromną rolę ma też czytanie i sprawdzanie tego co piszą bardziej doświadczeni. W ten sposób również możesz się nauczyć kodować. Można wręcz powiedzieć, że z pewnymi stronami nie przestaniesz się rozstawać. To między innymi github i stackoverflow.

Aby nauczyć się samej programowania stwórz jakiś projekt. To może być na przykład sklep internetowy w którym będziesz oferować swój handmade. W takim wypadku może przydać się znajomość Pythona ( i frameworka Django), Html, CSS i JavaScript. To najlepszy sposób na naukę programowania.

Czy lepiej wybrać bootcamp?

To przede wszystkim rozwiązanie dla osób z pieniędzmi. Takie kursy – oczywiście zależnie od języka i stopnia zaawansowania – potrafią kosztować nawet 8-9 tysięcy. W niektórych przypadkach można taki koszt rozłożyć na raty.

Faktem jest, że bootcamp to w ostatnich latach bardzo popularna forma nauki programowania. Czas trwania kursu jest różny. Nierzadko przyjmuje on tryb weekendowy. W ten sposób może trwać nawet 10 miesięcy. Natomiast pozwala to łączyć próbę przebranżowienia z obecną pracą. Cechą takich bootcampów jest obecność mentora. Osoby z doświadczeniem w programowaniu. Można się do niej zwrócić w razie jakiegoś problemu. Często też bootcampy kończą się swoistego rodzaju sprawdzianem. Stworzeniem aplikacji webowej, programu itp.

W zasadzie bootcamp przeznaczony jest dla osób mających problem z dyscypliną. Wszystkiego tego co się na nich pojawia, można się nauczyć samemu. Ale trzeba umieć się pilnować. Między innymi regularności nauki. Bootcamp, który daje możliwość obcowania z bardziej doświadczonymi programistami, to szansa na uniknięcie pewnych złych nawyków, charakterystycznych dla „świeżych” koderów. Mowa tutaj na przykład o specyfice wyglądu i przejrzystości kodów. To bardzo istotny aspekt kodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here