To pojęcie, które w ciągu ostatnich kilku lat, zrobiło ogromną karierę. Jeśli prowadzicie nawet małą firmę , to na pewno się z nim spotkaliście. Czym właściwie jest content marketing? Czy da się bez niego prowadzić obecnie interesy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Czym jest content marketing?

W największym skrócie content marketingiem określa się zestaw pewnych działań mających na celu dotarcie do odbiorców. Robi się to przy pomocy treści, które będą miały dla tych ostatnich wysoką wartość. Content marketing to przede wszystkim słowo pisane, ale nie tylko. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się filmy (vlogi), podcasty i grafik.

Content marketing odbywa się w internecie i w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje dostępne w nim kanały. Najpopularniejsze obecnie są social media. W zasadzie co chwile powstają nowe rozwiązania, które usprawniają działanie reklamowe w sieci.

Czy trzeba zatrudnić marketingowca internetowego?

Takie obowiązku nie ma. Ale jak przekonasz się poniżej, czytając jakie zalety z perspektywy firmy przynosi dobrze zrobiony content marketing, możesz zmienić zdanie. Pytanie brzmi, kim jest dobry Marketingowiec internetowy? Jakie cechy powinien wykazywać?

Kluczowe umiejętności w content marketingu:

  • Tworzenie poprawnych gramatycznie i ortograficzne treści

  • Znajomość trendów w branży

  • Tworzenie angażujących treści

  • Tworzenie wizualnych treści

  • Odporność na stres (często zadanie do wykonania ma krótki deadline)

  • Docieranie do odbiorców

To podstawowe, ale nie wszystkie umiejętności, jakie powinna wykazywać osoba, które będzie zajmować się content marketingiem. Wymagane jest również doskonała znajomość social mediów, a także ich specyfiki. Gdzie i z jaką treścią można próbować zdobyć odbiorców. Nie obędzie się również bez znajomości takich narzędzi jak Google Analitics, Google Search Console i Brand24.

Korzyści z content marketingu

Jak zostało wspomniane, jego głównym celem jest przyciągniecie odbiorców, jak również ich zaangażowanie. Na przykład poprzez komentarze na fanpage firmy, czy jej stronie. Te dwie kwestie mają bezpośredni wpływ na kolejne postawione cele. Jeśli na przykład posiadacie sklep internetowy sprzedający sprzęt outdoorowy, możecie chcieć uzyskać wyższe zyski. Nowi odbiorcy, to Wasi potencjalni klienci. Oczywiście droga, która będzie trzeba z nimi pokonać, aby faktycznie dokonali zakupu nie jest prosta.

Odpowiednio stworzone treści (uwzględniające między innymi branżę, zakres działań firmy, kompetencje itd.) pozwala zwiększyć na niej ruch. Może być on organiczny i pochodzący z social media. Oczywiście nie tylko. Ale to właśnie na nie największy wpływ ma odpowiedni content marketing. Pierwszy z wymienionych to ruch z wyszukiwarki. W tym tej najpopularniejszej czyli google. Tworzenie treści zgodnych z pewnymi wymogami, jak również algorytmami tej wyszukiwarki cechuje najlepszych content marketingowców. Wymaga to od nich ciągłego śledzenia trendów. Dostępne są pewne narzędzia (darmowe i płatne), które w tym pomagają. Na przykład aplikacja o nazwie Surfer.

Content marketing pozwala też zbudować wizerunek i świadomość marki. To zwykle zestaw pewnych skoordynowanych działań na wielu polach. To właściwie projekt, którym trzeba umiejętnie zarządzać, aby przyniósł oczekiwany rezultat. Warto też mieć świadomość, że budowany z mozołem wizerunek marki, można bardzo szybko zaprzepaścić. Internet zna mnóstwo wpadek marketingowców, które stały się później przykładem do nauki, dla nowych osób w branży.

Bardzo istotna w tym kontekście jest odpowiednia komunikacja marki. Dostosowana do klientów i kontrahentów. Wykorzystująca przy tym nie tylko sam content marketing. Podsumowując, ten ostatni ma obecnie naprawdę wielką moc. Można dzięki niemu wydobyć firmę z poważnych finansowych tarapatów. Stworzyć markę, która przyciągnie wielu potencjalnych odbiorców i klientów. A dzięki temu zarabiać na swoim produkcie lub usłudze. Wasza firma będzie dzięki content marktingowi istnieć w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here