Pytanie, które często stawiają sobie osoby mające dość pracy w dużej firmie. Chcą przejść „na swoje”. Zastanawiają się dlaczego warto pracować jako freelancer. Ale mają też na uwadze wady takiej formy zarabiania pieniędzy.

Jak zostać freelancerem?

To osoba, która nie pracuje na etacie. Zresztą wiele osób zmęczonych tą ostatnią formy zarabiania, decyduje się na zostanie freelancerem. Natomiast wśród młodych osób, dopiero rozpoczynających zawodowe życie, jest to bardzo często pierwsza droga wyboru. Freelancer wykonuje dane zadanie na na podstawie umowy – zlecenia lub umowy o pracę.

Kolejna kwestia to pewna specyfika kwalifikacji. Generalnie praca jako freelancer kojarzona jest przede wszystkim z branżą IT. To przede wszystkim programowanie, grafika komputerowa, webdesign i marketing internetowy. Jednak taki sposób pracy przenosi się również na inne branże. Popularnym sposobem zarabiania pieniędzy bez etatu jest copywriting. Połączony zresztą z marketingiem internetowym. W ten sposób pracują również dziennikarze. Jak zostać freelancerem? Po prostu trzeba podjąć decyzję o zmianie formy pracy i wprowadzić ją w życie.

Dlaczego warto pracować jako freelancer -zalety

Jednym z najczęściej wymienianych plusów jest pewnego rodzaju wolność. Sami sobie jesteśmy szefem. Brak nadzoru wiele osób traktuje jako ogromną zaletę pracy jako freelancer. Warto jednak zaznaczyć, że może to mieć pewne minusy. Zwłaszcza, jeśli sami nie potraficie motywować się do pracy. To, że zdecydowaliście się odejść z firmy i pracować na własny koszt nie znaczy, że nie obowiązuje Was na przykład deadline, czy wysyłanie części zadania przed czasem.

Zaletą pracy jako freelancer jest możliwość wyboru zlecenia. Przeglądając oferty można samemu zdecydować się na tę, która najbardziej nam odpowiada. To czy uda się to zlecenie zdobyć, to już inna sprawa.

Freelancerzy często podkreślają satysfakcję płynącą z wykonania pracy. Przede wszystkim w kontekście tego, że zrobili to sami. Sukces w tym wypadku mogą przypisać wyłącznie sobie. To z kolei ma przełożenie między innymi na samoocenę. Zdobywane w ten sposób doświadczenie procentuje w większym stopniu.

Nienormowany czas i możliwość pracy zdalnej. Dwie koleje zalety wynikające z bycia freelancerem. Jeśli pracujecie z domu, to w zasadzie nie ma znaczenia o której rozpoczniecie pracę. Możecie spokojnie wstać, zaparzyć kawę i zasiąść do lektury „internetów”. Freelancera ogranicza jedynie wykonanie postawionego przed nim zadania. To kiedy je wykonacie zależy w największym stopniu od Was. Możecie 7 z 14 dni przeznaczonych na zlecenie nie robić nic. A ostatni tydzień je wykonać. Oczywiście wtedy całkiem możliwe jest przyjdzie Wam zapomnieć o śnie, bo zbliża się deadline.

Praca zdalna, która jest niezwykle popularna wśród freelancerów, również ma swoje ogromne zalety. Natomiast nie trzeba jej wykonywać jedynie z domu. Można zdecydować się na miejsca w których pracują inni wolni strzelca. To biura mające odpowiednie zaplecze ułatwiające wykonanie zleceń.

Wady pracy jako freelancer

Najważniejszy aspekt to płynność finansowa. Jej utrzymanie pozwoli Wam bez nadmiernego stresu pracować jako freelancer. Jednym z minusów jest konkurencja. Obecnie wiele osób pracuje w taki sposób. Konkurencja dotyczy nie tylko ilości chętnym, ale również ceny za takie zlecenie. Jeśli jesteście młodymi osobami nie mającymi na głowie utrzymania całego mieszkania i rodziny możecie sobie pozwolić na wykonanie działa za mniejsze pieniądze. Jednocześnie starsi freelancerzy mogą mieć problem ze znalezieniem pracy, która pozwoli się utrzymać.

Pewnym problemem – chociaż obecnie dzięki portalom oferującym zlecenia wolnym strzelcom wygląda to dużo lepiej – jest kwestia płacenia za pracę. Wciąż część pracodawców traktuje freelancera jako osobę, której można zapłacić później lub odwlekać przelew. Na pewno spotkaliście się z historiami wolnym strzelców toczących niekończącą się batalię o pieniądze. Dlatego, zanim zdecydujecie się na pracę jako freelancer, warto rozważyć również potencjalne wady takiej formy zarobku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here