Jeśli stoisz właśnie przed takim wyborem, to poniżej znajdziesz zalety i wady obu tych sposobów zarabiania pieniędzy. Pytanie etat czy samozatrudnienie bardzo często pojawia się w kontekście wypalenia zawodowego.

Etat czy samozatrudnienie – dla kogo?

Od tak postawionego pytania należałoby zacząć. Praca na własny rachunek wbrew pozorom nie jest przeznaczona dla każdego. Jeśli na przykład masz problem z motywacją do wykonania pewnych zadań, to możesz mieć problem z samozatrudnieniem. Jeśli z kolei masz opory co do pracy w grupie i niekoniecznie dobrze się czujesz w wielkich projektach, etat może nie być rozwiązaniem dla Ciebie.

Z drugiej strony wiele osób wykonuje zawód, który niekoniecznie im odpowiada. To tak naprawdę wiele historii ludzi niemających odwagi na zmiany. Przede wszystkim trudno o motywację do takich działań, ale to temat na inną opowieść.

Zalety i wady pracy na etacie

Jednym z częściej wymienianych plusów takiej formy zarabiania pieniędzy są pewne dodatki oferowane przez firmę. Mogą być one pozapłacowe i płacowe. Określa się je mianem benefitów. Warto tutaj zauważyć, że w ostatnich kilku latach firmy bardzo mocno zaczęły dbać o swoich pracowników. Również w kontekście wspomnianych benefitów. Bardzo często pracownicy mogą korzystać z przedszkoli przeznaczonych dla ich dzieci. To również przyciąga do pracy na etacie.

Jeśli chodzi o wady, to jedną z najczęściej wymienianych są wymagania. Te ostanie nierzadko przewyższają nasze możliwości. Zmusza nas to do pracy w nadmiernej ilości godzin i przy dużym obciążeniu psychicznym. I tutaj dochodzimy do drugiej najczęściej wymienianej wady pracy na etacie. To wspominane we wstępie wypalenie zawodowe. Co prawda – zwłaszcza duże firmy – starają się z tym walczyć, wciąż jednak jest wiele do zrobienia na tym polu. Praca na etacie to też pewna zależność od pionu kierowniczego. Nierzadko określane jest to „byciem niewielkim trybikiem”.

Zalety i wady samozatrudnienia

Zaczniemy od minusów. W takim wypadku wszystko tak naprawdę jest na naszej głowie. Przy małym biznesie nie będzie to miał aż tak dużego znaczenia. Jednak w momencie, gdy się on rozrośnie obciążenie stanie się większe. Dlatego osoby, które decydują się na samozatrudnienie muszą mieć wysoką odporność na stres. Albo wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Jedną z częściej przytaczanych zalet samozatrudnienia są kwestie podatkowe. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać formę opodatkowania. Pierwsza możliwość to podatek dochodowy. Wysokość 18% lub 32%. Kolejne rozwiązanie to ryczałt. Można również zdecydować się na podatek liniowy. Wynosi on 19%.

Pewnym minusem – podnoszonym zwłaszcza przez osoby z małym doświadczeniem – jest obowiązek opłacania wspomnianych podatków samemu. Oczywiście można to zlecić księgowej lub księgowemu. Należy również pilnować składek ZUS. Warto w tym kontekście wspomnieć kolejną zaletę samozatrudnienia. W ostatnich latach wprowadzono pewne ułatwienia. Na przykład dwuletnie zwolnienie z opłacania składek ZUS.

Ogromną zaletą samozatrudnienia jest możliwość robienia czegoś, co oprócz zarabiania pieniędzy da Ci również satysfakcję. Wiele osób decyduje się na założenie małego sklepu internetowego sprzedającego ich własne produkty. Na pewno w takim wypadku czuje się większą więź, niż pracując na etat w wielkiej firmie. A takie „połączenie” ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również jakość wykonywanej pracy.

Etat czy samozatrudnienie – co lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Nawet analizując zalety i wady obu form pracy zarobkowej. Jak zostało wspomniane wiele w tej kwestii zależy od indywidualnych preferencji. Też warto podkreślić, że samozatrudnienie bez wątpienia pozbawia nas pewnych przywilejów charakterystycznych dla etatu. Z drugiej jednak strony w przeważającej liczbie przypadku nie ma tak ogromnych obciążeń. Natury fizycznej i psychicznej. Co z kolei można uznać za ogromną zaletę pracy na swoim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here