Zdecydowałaś się zainwestować swoje oszczędności w nieruchomości. To niezwykle popularne w ostatnich latach. Jedyną z możliwości jest udostępnianie jej najemców. W jaki sposób przygotować aranżację mieszkania pod wynajem? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Aranżacja mieszkania pod wynajem – kto ma mieszkać?

To jedno z podstawowych pytań na jakie musisz odpowiedzieć. Inwestując w nieruchomość w celu jej wynajmowania trzeba zwrócić uwagę na parę istotnych spraw. Właśnie z punktu widzenia potencjalnych najemców. Mają oni swoje wymogi co do lokalizacji mieszkania, jak również pewnych udogodnień znajdujących się w najbliższej okolicy. Dlatego już na etapie szukania nieruchomości trzeba mieć to na uwadze.

Załóżmy jednak, że kupiłaś mieszkanie (albo dostałaś takowe w spadku i chcesz je wynajmować). Zdecydowała się na studentów. Największą grupę potencjalnych najemców. Ale też niosącą ze sobą spore ryzyko. To między innymi możliwy problem z regularnością płacenia (można to oczywiście rozwiązać). Natomiast jak w tym wypadku zaaranżować wystrój?

Łazienka i kuchnia – najważniejsze pomieszczenia

W mieszkaniu, które będzie wynajmowane, to one zwykle decydują o dużej liczbie chętnych (lub braku takich osób). Powinny być one zaaranżowane w sposób reprezentatywny. Nie chodzi oczywiście o to, abyś umieściła w nich najdroższe meble i sprzęt AGD. Ale z drugiej strony – umieszczanie w kuchni rozlatującego się umeblowania nie pomoże Ci znaleźć chętnych.

Planując aranżację warto wziąć pod uwagę liczbę najemców. Chodzi o to, aby w takim mieszkaniu było przede wszystkim funkcjonalnie i praktycznie. Nawet, jeśli łazienka nie jest zbyt dużych rozmiarów możesz zastosować parę rozwiązań, które ułatwią korzystanie z niej. A jeśli już jesteśmy przy tym pomieszczeniu. Postaraj się o zakup pralki. Możesz to oczywiście „zrzucić” na przyszłych najemców. Jednak mieszkania w których znajduje się ten sprzęt są bardziej obłożone chętnymi.

Podstawowe zasady aranżacji mieszkania

Jedną z nich już przedstawiliśmy wyżej. To funkcjonalność. Niezależnie tak naprawdę od części mieszkania jaką będziesz aranżować. Oczywiście studenci są dużo mniej wymagającą grupą, niż na przykład rodzina z dziećmi. Nie zmienia to jednak tego, że funkcjonalnie zaaranżowane mieszkanie będzie się cieszyło sporym powodzeniem.

Druga sprawa to kwestia bezpiecznego wystroju. Oczywiście nie Ty w sposób bezpośredni odpowiadasz co ze sobą robią studenci. Natomiast na pewne rzeczy masz wpływ. Chociażby wymieniony wyżej sprzęt AGD. Nie musisz kupować tego z najwyższej półki. Natomiast unikaj takiego, który jest stary. I niekoniecznie bezpieczny w użyciu. Możesz zdecydować się na używany sprzęt AGD, ale podejdź do jego wyboru w specyficzny sposób. Kup taki, którego jeszcze sama byś mogła używać.

Trzecia i ostatnia z podstawowych zasad aranżacji mieszkania na wynajem brzmi: praktycznie. I w tym słowie zamyka się wiele pomysłów, które można wprowadzić do wystroju wnętrz. Jeśli na przykład jedno z pomieszczeń jest zbyt nasłonecznione, praktycznym rozwiązaniem będą rolety. Możliwości jest oczywiście dużo więcej.

Czego unikać w aranżacji mieszkania na wynajem?

Przede wszystkim nie rób z niego muzeum. Jeśli dostałaś mieszkania po dziadkach lub rodzicach usuń z niego wszelkie pamiątki i rzeczy należące do nich. Dla Ciebie mają wartość sentymentalną. Najemcom będą jedynie przeszkadzać. A też nierzadko nie pozwolą się im czuć swobodnie. A tego przecież chcesz uniknąć.

Nie warto również robić z takiego mieszkania przechowalni na meble. Jeśli już coś jest naprawdę zniszczone i nie nadaje się do użytku, lepiej to po prostu wyrzucić. Niż wymuszać korzystanie z tego osobom wynajmującym Twoją nieruchomość. W aranżacji mieszkania pod wynajem powinien królować minimalizm. Wystrój powinien być też neutralny. Zarówno pod kątem wyboru kolorów do poszczególnych pomieszczeń, jak i na przykład zdobień. Własne preferencje co do aranżacji lepiej zachować do własnego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here