Jak czytać wykresy świecowe

Umiejętna interpretacja dostępnych informacji to klucz do sukcesu na giełdzie. Warto zapoznać się z budową i znaczeniem wykresów świecowych – to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi dla inwestorów.

Jak wygląda wykres świecowy?

Celem wykresu świecowego jest przedstawienie w czytelny sposób informacji o cenie otwarcia i zamknięcia, jak również maksymalnej i minimalnej cenie w danym okresie. Wykres jest podzielony na dni lub inne jednostki czasu, z których każda ma własną „świecę”. Ta z kolei jest złożona z dwóch głównych części:

  • korpus – prostokąt stanowiący główny komponent świecy, wyznaczany przez cenę otwarcia i zamknięcia;
  • cień (nazywany także knotem) – linie wychodzące z górnej i dolnej krawędzi korpusu, które docierają do maksymalnej i minimalnej ceny.

Już pierwsze spojrzenie na korpus pozwoli nam określić, czy w konkretnym okresie wartość danego instrumentu finansowego wzrosła, czy zmalała. Jeśli korpus ma zielony lub niebieski kolor (lub jest wypełniony), oznacza to, że cena zamknięcia była wyższa niż cena otwarcia. Jeżeli jest on czerwony (lub pusty w środku), cena poruszyła się w odwrotnym kierunku. Zależy od tego także znaczenie górnej i dolnej krawędzi. Zielony lub wypełniony korpus przedstawia cenę otwarcia na górze, a czerwony lub pusty – na dole. Bez względu na kierunek ruchu ceny knot zawsze wyznacza maksymalną cenę u góry, a minimalną u dołu.

Zadbaj o wygodny dostęp do najważniejszych wykresów i wskaźników

Skuteczna analiza wymaga przede wszystkim czytelnych i aktualnych informacji. Aby móc podejmować jak najlepsze decyzje, warto założyć konto maklerskie na platformie, która oferuje dostęp do kluczowych wskaźników oraz wykresów. Taką funkcjonalność możemy znaleźć na przykład w SaxoTraderGO – sprawdź tutaj jej możliwości.

Interpretacja świec

Głównym zastosowaniem wykresów tego typu jest określenie ruchu cen na rynku, jak również obserwowanie pewnych formacji, które mogą wskazywać na konkretne zmiany wyceny aktywów w przyszłości. Mimo swojej prostoty świece dostarczają dość dużo informacji już po pierwszym spojrzeniu na wykres.

Kluczową kwestią jest tutaj stosunek długości knota do samej świecy. W ten sposób inwestorzy mogą określić siłę trendu i wyznaczyć sygnał do zakupu lub sprzedaży. Długi knot przy wzroście cen może sugerować nadchodzące odwrócenie trendu – podobnie jak długi knot przy spadku. Krótka świeca oznacza brak znaczących ruchów na rynku.

Istnieją dziesiątki różnych formacji świecowych, a analiza rynku na ich podstawie jest wykorzystywana już od XVIII wieku. Do najważniejszych formacji należą m.in. młot, odwrócony młot, marubozu oraz doji wraz ze wszystkimi wariantami. Warto zapoznać się z wyglądem i znaczeniem każdej z nich, by móc skuteczniej interpretować wykresy tego rodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here