W dobie wciąż szalejącego Koronawirusa wiele osób decyduje się na pracę przez internet. Jednym z rozwiązań jest otworzenie własnego e-biznesu. W jaki sposób się do tego zabrać? Co jest najważniejsze? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym może być e-biznes?

Wszystkim tak naprawdę. Możesz mieć swój pomysł na ręcznie wykonywane poduszki dla alergików. Świetnej jakości i co ważne – bezpieczne dla alergików. I nie ma problemu, aby rozszerzyć swoją dotychczasową działalność poza grono znajomych. I tutaj z pomocą przychodzi internet. Możesz rozpocząć własny e-biznes. Przyda się oczywiście znajomość pewnych narzędzi, rozwiązań, jak również pewnych zasad jakimi należy się kierować.

Jak rozpocząć działalność biznesową w sieci?

Przede wszystkim musisz mieć na to pomysł. Załóżmy, że będą to wspomniane poduszki. Tak na początek. Warto na tym etapie rozważyć otworzenie sklepu internetowego. Są trzy podstawowe możliwości. Możesz stworzyć dedykowany dla Ciebie sklep. To wymaga kosztów, bo trzeba będzie zlecić napisanie takiej aplikacji. Chyba, że sama pracujesz jako programistka i zrobisz to sama. Tniesz w ten sposób koszt startu w e-biznesie. Można również skorzystać z darmowych rozwiązań (np. platformy wordpress i pluginów „sprzedażowych). Ostatnie rozwiązanie to wykupienie licencji. Są płatne platformy oferujące sklepy internetowe. I to tak naprawdę na początek wystarczy.

Kolejnym krokiem będzie zbudowanie marki Twojej małej działalności. W tym wypadku rozwiązania są dwa. Albo zlecasz działania content marketingowe osobie lub firmie, albo zrobisz je sama. To ostatnia opcja wymaga oczywiście wiedzy. Natomiast jesteś w stanie zbudować wokół swojego e-biznesu pewną społeczność, która stanie się Twoimi klientami. I w zasadzie nie wymaga to wydatków. Chociaż warto zaznaczyć, że niektóre z narzędzi oferują płatne wersje. Posiadają one oczywiście więcej możliwości niż ich darmowe wersje.

Jak ważne są social media?

Bardzo. To jeden z najważniejszych obecnie kanałów sprzedażowych. Nie tylko dlatego, że oferują one wsparcie dla e-biznesu. Tutaj za przykład posłuży facebook, który ma rozbudowane narzędzia właśnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą w sieci. Social media to miejsce, gdzie również budujesz swoją markę. Tutaj mogą spotkać się Twoi klienci.

Nie tylko ci, którzy będą Cie chcieli pochwalić. Jednym z najważniejszych aspektów związanych z prowadzeniem własnego e-biznesu jest zarządzanie kryzysem. I interakcja z niezadowolonymi klientami. Warto mieć świadomość, że social media mocno zmieniły te ostatnie. Zanim założysz konta na takich portalach sprawdź jak działają większe i mniejsze firmy właśnie na nich. Dzięki temu zyskasz niezbędną wiedzę i pewne doświadczenie. Oczywiście nic nie zastąpi realnego działania w social mediach. Będziesz się uczyć na błędach.

Zalety prowadzenia własnego e-biznesu

Pierwszym i najważniejszym plusem takiej formy prowadzenie własnej działalności gospodarczej i zarabianiu pieniędzy jest dominacja internetu. W zasadzie praktycznie wszystkie branże funkcjonują w sieci. Dodatkowo w związku z pandemią Koronawirusa internet zyskał jeszcze więcej. Dostęp do ogromnej liczby potencjalnych klientów jest praktycznie nieograniczony.

Drugą zaletą prowadzenia własnego e-biznesu są mniejsze koszty. Jednym z nich jest brak potrzeby wynajmowania i płacenia za powierzchnię biurową. Za tę ostatnią zwykle robi własne mieszkanie. Oczywiście generuje to pewne koszty. Takie jak chociażby rachunki za prąd. Nie zmienia to jednak faktu, że jest taniej niż w przypadku wynajmowania dużej powierzchni biznesowej.

Kolejnym aspektem jest zatrudnianie dodatkowych pracowników. Na początku prowadzenia własnego e-biznesu za pewne nie będzie potrzeby. To znowu oznacza niższe koszty. Oczywiście wraz z rozwojem Twojej firmy sprzedającej wspominane poduszki pojawia się opcja zatrudnienia dodatkowych rąk do pracy. Być może rozszerzysz formę swojej działalności. Wszystko przed Tobą. Najpierw musisz jednak postawić pierwsze kroki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here