Może mieć ona negatywny wpływ nie tylko na nasze wyniki, ale też i samopoczucie. Skutkiem może być przewlekły stres. W jaki sposób można poprawić złą atmosferę w pracy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Spis Treści
Co może powodować złą atmosferę w pracy?
Odpowiedź niestety brzmi – w zasadzie wszystko. Najczęstszą przyczyną są konflikty pomiędzy pracownikami. Problemem może być również iskrzenie na linii pracodawca podwładny. Częstą przyczyną złej atmosfery w pracy jest problem z wykonaniem danego projektu. Jego ciągłe przedłużanie się. Problemy, które pojawią się znikąd i urastają do ogromnych wyzwań. Wszystko to może mieć negatywny wpływ na pracowników. Jako osoba odpowiedzialna za tych ostatnich może wprowadzić pewne rozwiązania, które mogą okazać się pomocne.
Sprawdzone sposoby na poprawę atmosfery w pracy
Zaczniemy jednak od pewnego ostrzeżenia. Musisz sobie zdawać sprawę, że każde z poniżej opisanych rozwiązań wprowadzone w nieprawidłowy sposób lub przyjmujące groteskowy obraz może mieć skutek odwrotny od założonego.
Jednym z częściej polecanych sposobów na poprawę złej atmosfery w pracy jest koncept tak zwanej otwartej komunikacji. Co to oznacza w praktyce? To możliwość wypowiadania swojego zdania (również o charakterze negatywnym) bez obawy o karę czy krytykę. Taka forma bardzo często daje tzw. ferment umysłowy, który przekłada się na zupełnie nowe pomysły i rozwiązania. Pozwalają one ruszyć dany projekt do przodu.
Kolejny sposób na jaki powinna się zdecydować osoba sprawująca pieczę nad pracownikami to sprawne rozwiązywanie konfliktów. Warto wypracować pewien schemat działań, który to ułatwi. Na pewna taka osoba musi potrafić spojrzeć na racje obu stron konfliktu. W pewnym sensie myśleć i odczuwać problem tak jak one. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie go rozwiązać. Najgorszym co można zrobić jest niezauważanie konfliktu lub zamiatania go pod dywan. Z dużym prawdopodobieństwem wybuchnie on ze zdwojoną siłą. I to w najmniej odpowiednim – z punktu widzenia działania firmy – momencie.
Aby pozbyć się złej atmosfery w pracy warto jako pracodawca prezentować postawę otwartą. Pomagać pracowników (zwłaszcza tym, którzy są nowi). Dzielić się swoim doświadczeniem. Oczywiście nie oznacza to, że ma zostać zatarta granica między pracodawcą a pracownikiem. To jednak ten pierwszy podejmuje pewne decyzje i kieruje działaniami firmy. Natomiast im bardziej „ludzkie” ma on podejście do podwładnych, tym bardziej ta ostatnia na tym korzysta.
Jak wspierać pracowników?
To pytanie, które też bardzo często pojawia się w kontekście poprawiania atmosfery w pracy. Z jednej strony nierzadko przywołuje się tak zwane benefity. Mogą one być chociażby w formie premii za wykonane szybciej zlecenie. Takimi benefitami są też na przykład karty rabatowe, dostęp do siłowni itd.
Natomiast to wsparcie powinno też mieć charakter „ludzki”. Po pierwsze zrozumienie cudzych problemów. Mowa tutaj chociażby o kwestiach rodzinnych. Oczywiście w teorii takie sprawy powinniśmy zostawiać poza miejscem pracy. Nierzadko jednak nie da się tego zrobić. Warto w miarę możliwości pomóc pracownikowi, jeśli z takimi problemami się mierzy.
Ale też wsparcie to oznacza przyjęcie pewnej roli. Osoby prowadzącej dany projekt. Odpowiedzialnej za niego i udzielającego wskazówek poszczególnym pracownikom. W takim wypadku Twoim zadaniem jest też wzbudzenie w nich poczucia zaangażowania w projekt. To po pierwsze pozwoli skończyć go bez większych perturbacji i obsuwy czasie. A jak zostało wspomniane powyżej – ma to ogromny wpływ na poprawę atmosfery w pracy.
Niezależnie od tego, czy jesteś osobą odpowiedzialną za kogoś czy „szarym pracownikiem” możesz próbować przeforsować powyżej opisane rozwiązania. Już sama rozmowa na ich temat powinna pomóc oczyścić atmosferę. Być może razem wypracujecie rozwiązania, które spoją Was jako firmę. Pozwolą na bardziej efektywną pracę, a jednocześnie będzie miało pozytywny wpływ na wszystkich pracowników. A to bardzo istotne.