W dzisiejszych czasach otacza on nas zewsząd. Nie tylko w pracy ale też w życiu osobistym. Jak poradzić sobie z nadmiernym stresem? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest nadmierny stres?

To jedno z tych pojęć, które łatwiej poczuć, niż zdefiniować. Chociaż sam stres został dokładnie opisany w literaturze medycznej. Można go zdefiniować jako pewną specyficzną reakcję naszego organizmu na warunki otoczenia. Są to zazwyczaj zdarzenia, które uznajemy jako kłopotliwe. Albo stresujące właśnie. To w jaki sposób na nie zareagujemy, to już sprawa indywidualna.

Natomiast nadmierny stres zwykle powoduje wystąpienie konkretnych objawów. Dodajmy, że bardzo mocno obciążających organizm. Efektem długofalowym może być utrudnione codzienne życie. A do tego problemy zdrowotne. Dlatego właśnie, jeśli tylko pojawią się symptomy nadmiernego stresu trzeba zacząć działać. Chociażby po to, aby nie pojawiło się wypalenie zawodowe.

Walka z nadmiernym stresem – zmiana nawyków żywieniowych

Nie jest to oczywiście jedyny krok, jaki musisz zrobić, aby skutecznie zwalczyć nadmierny stres. Ma on za to ogromny wpływ na zmniejszenie nasilenia jego objawów. Generalnie stres bardzo często pogłębia się w wyniku niezdrowego odżywiania. Mamy tutaj na myśli między innymi picie zbyt dużej ilości kawy. To w bezpośredni sposób powoduje wypłukiwanie z organizmu magnezu. A ten akurat pierwiastek jest związany z nadmiernym stresem.

Warto zadbać o to, aby z jadłospisu wyrzucić pewne produkty. Mowa tutaj między innymi fast foodzie, ale również żywności przetworzonej. To chociażby dania gotowe w pięć minut, ale też takie przekąski jak paluszki i chipsy. Im mniej tego typu żywności, tym lepiej.

W menu powinno być za to sporo warzyw, roślin strączkowych, węglowodanów złożonych, a także ryb morskich. Nie dość, że wszystkie wymienione mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, to jeszcze zawierają minerały i witaminy ważne dla układu nerwowego.

Zmiana pracy jako sposób na stres

To też często polecane rozwiązanie. Zwłaszcza w kontekście pracy w korporacji. Mimo że duże firmy starają się dbać o swoich pracowników, to jednak właśnie ich najczęściej dopadają konsekwencje nadmiernego stresu.

Warto rozważyć zmianę pracy. A może nawet branży. Wiele osób rezygnuje z pracy etacie, zamieniając ją na samozatrudnienie. W ten sposób funkcjonuje dużą część branży IT. Zmiana pracy wiąże się z potrzebą nauki nowych umiejętności i kompetencji. Z drugiej jednak strony zmiana otoczenia i pewne świeże spojrzenie na rzeczywistość pozwalają odpocząć. Również od nadmiernego stresu. To czym będziesz się zajmować po rzucaniu „starej” pracy, zależy wyłącznie od Ciebie. Co również ma przełożenie na samopoczucie. Częstym problemem jest zbyt wymagający szef. W przypadku samozatrudnienia ten problem w zasadzie znika.

Aktywność fizyczna na nadmierny stres

Kolejny skuteczny sposób. Niezależnie od tego jaką aktywność fizyczną wybierzesz. Może to być „zwykłe” bieganie, ale też wspinaczka albo spływy kajakowe. Czyli ruch wymagający zdecydowanie więcej zaangażowania (również po stronie finansowej). Istotne jest to, aby taka aktywność była regularna. Nie dość, że pozwala się to pozbyć nadmiernego stresu, to jeszcze wspomaga kondycję i działanie organizmu.

Wiele osób poleca jogę. Właśnie na nadmierny stres. Jest to oczywiście rozwiązanie, ale nie dla każdego. Aby faktycznie zwalczyć w ten sposób skutki stresu najpierw trzeba się nauczyć wyciszać. I w przypadku jogi lepiej na początek wybrać zajęcia w grupie lub organizowane przez specjalistę. Później z powodzeniem można ją trenować w domu.

Walka z nadmiernym stresem wymaga pewnego zaangażowania. Na pewno nie ma co liczyć, że jego skutki przejdą samemu. Podobnie jak to, że akurat to my jesteśmy na nie odporni. Owszem niektóre rzeczy mogą nas stresować mniej niż innych. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie wolni od takich sytuacji. Tacy ludzie niestety nie istnieją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here