Rozwój osobisty jest bardzo ważny nie tylko dla nas samych i naszego samopoczucia. Także przyszły pracodawca chętniej spojrzy na nasze CV, jeśli znajdzie w nim „to coś”. Jak mamy zmotywować się do tego, by ruszyć z miejsca i aktualizować się do wersji 2.0.? Oto kilka pomysłów na to, jak wziąć się do działania.

Motywacja do działania – wszystko jest grą

Jeśli pozostawieni sami sobie z łatwością zapominamy o tym, by wyrabiać sobie dobre nawyki, czy konsekwentnie dążyć do celu – skorzystajmy z pomocy aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy nauczyli się mówić w zupełnie obcym nam języku. Może poza brakiem motywacji. Jednak, jeżeli widzimy postęp jaki udało nam się osiągnąć od początku naszej przygody, to czujemy, że nasz czas nie poszedł na marne. Mechanizmy grywalizacji skutecznie pomagają w tym, by konsekwentnie dążyć do założonego celu.

Jak w to grać? Weźmy na przykład Duolingo – aplikację do nauki języka obcego. Na początku wyznaczamy sobie dzienny cel, a na podstawie wyników jakie osiągamy widzimy swój postęp na tle innych „graczy”, co stanowi dodatkową motywację. Ponadto, jesteśmy w stanie badać poziom swojej wiedzy przy pomocy różnorodnych ćwiczeń podzielonych ze względu na trudność oraz tematy. Budząc w sobie ambicję możemy w ciągu kilku miesięcy nauczyć się podstaw czegoś zupełnie nowego.

Możemy też samodzielnie wyznaczać sobie cele w zupełnie innych dziedzinach. Tygodniowo lub miesięcznie zapisujmy swoje osiągnięcia i jeżeli uda nam się uzyskać wynik, który nas zadowala, wówczas możemy „uczcić” sukces sprawiając sobie jakąś przyjemność. Mechanizmy motywacji silnie związane są z nagrodą. Jeśli nie mamy takiej walidacji z zewnątrz, to możemy docenić się sami.

Rób to co lubisz

Motywacją może pojawić się również, jeśli zostaniemy docenieni przez kogoś innego. Jeżeli mamy jakieś pasje, którymi chcemy się podzielić możemy wykorzystać potęgę mediów społecznościowych, by udostępnić je szerszemu gronu. Jesteśmy pasjonatami wędkarstwa? Pochwalmy się swoją zdobyczą na odpowiednim forum. Możemy także rozważyć założenie bloga, czy vloga za pośrednictwem, którego możemy dzielić się tym, co sprawia nam radość. Jeśli mamy szczęście i umiejętności może uda nam się nawet na tym zarobić. Pozytywny odbiór, komentarze, czy kciuki w górę na pewno dadzą nam nową energię do dalszego działania. Trzeba jednak uważać na negatywną krytykę, z którą też łatwo spotkać się za pośrednictwem internetowych mediów.

Nie tylko materiały, które sami udostępniamy mogą sprawić, że poziom naszej motywacji ruszy. Możemy też zainspirować się tym, co upubliczniane jest przez innych użytkowników i brać z tego, co najlepsze. Ktoś z naszych znajomych pochwalił się nową pracą? Po co zazdrościć? Cieszmy się razem z nim i doskonalmy swoje umiejętności, by móc także wprowadzać zmiany, które dadzą nam siłę do dalszego rozwoju. Pamiętajmy też o tym, że istotne jest tu odpowiednie nastawienie. W przeciwnym razie sukcesy i dobre wiadomości od innych osób mogą sprawić, że poczujemy się bardziej zdołowani.

Motywacja do zmian

Jeśli czujemy, że nic w naszym życiu się nie zmienia, może jest to odpowiedni czas, by pomyśleć o nowych wyzwaniach. Obecnie Internet pełen jest kursów online – darmowych oraz płatnych – które rozwiną nasze umiejętności lub pozwolą nam na opanowanie zupełnie nowej wiedzy. Portale takie jak Udemy, czy Coursera umożliwiają nabycie zdolności, które pomogą nawet, jeśli zastanawiamy się nad zmianą branży. Stawienie przez sobą nowych wyzwań i celów motywuje do dalszego rozwoju.

Trzeba się pokazać

Stagnacja i monotonia są wrogami dla chęci rozwoju. Zmiana miejsca pracy może stanowić ożywczy powiew nie tylko dla naszej kariery, ale też wpłynąć dodatnio na nasze samopoczucie. Jeśli zastanawiamy się nad zmianą branży, a boimy się, że jest to zbyt czasochłonne, możemy założyć konto na portalu LinkedIn, gdzie pracodawcy sami zgłaszają się do zainteresowanych z nowymi ofertami. Informacja o tym, że ktoś interesuje się nami jako potencjalnym pracownikiem z pewnością doda nam sił do dalszego działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here