I to nie tylko kiedy posiadasz szerokie i udokumentowane doświadczenie. Również osoby startujące w życiu zawodowym znajdą wskazówki dla siebie. O tym jak szybko uda się znaleźć pracę decydować może wiele czynników. Część z nich można „okiełznać” i wykorzystać na swoją korzyść.

Jaką pracę chcesz znaleźć?

Cały proces należałoby rozpocząć od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Przede wszystkim czy to praca na dłużej czy jednak sezonowa lub tymczasowa. To w pewien sposób też ukierunkowuje cały dalszy proces. W tym drugim przypadku zwykle jest zdecydowanie łatwiej. Chociażby dlatego, że tymczasowe lub sezonowe zatrudnienie nie wymaga od pracownika dużych umiejętności i wysokich kompetencji.

Jak szybko znaleźć pracę – praktyczne wskazówki

Po pierwsze cały czas warto podnosić swoje kompetencje. Wspomnieliśmy we wstępie, że tak na pewno szybciej znajdziecie pracę. Takie umiejętności najlepiej podnosić w branży w której chcesz pracować. Jeśli interesują Cię nowe kierunki zawodowe (takie jak programista, czy GameDev) zapoznaj się wcześniej z podstawowymi wymogami. Tak przy okazji – oba wymienione zawody mają ogromny plus. Można się uczyć nie wychodząc z mieszkania. To dla wielu osób jedna z ich największych zalet.

Bardzo ważne w kontekście szybkiego znalezienia pracy (a nierzadko też przebranżowienia) jest śledzenie trendów na rynku. Przykładowo – od kilku lat jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników w branży IT. Rozrasta się w ogromnym tempie. Jeśli faktycznie chcesz szybko znaleźć pracę, to warto się nią zainteresować.

Nie obędzie się również bez wykazania inicjatywy. I to niezależnie od rodzaju pracy. Za przykład posłuży sezonowa robota dla studentki i studenta. Mamy tutaj na myśli pracę za barem, albo zostanie kelnerką na tzw. ogródkach piwnych. Aby dostać szybko taką pracę, trzeba za nią po prostu chodzić. Odwiedzić przed początkiem sezonu puby i klub oferując swoją osobę (nie zapominając o CV).

W przypadku innej formy pracy, takim zaangażowaniem będzie ciągła lektura ogłoszeń, odpisywanie na nie i proponowanie swojej osoby. Bardzo istotna w obecnym czasie jest również aktywność w sieci. Ze szczególnym uwzględnieniem social mediów. I nie mamy tutaj jedynie na myśli portali ukierunkowanych na rozwój zawodowy (np. linkedin). Aby zostać zauważonym możesz również prowadzić bloga. Ten ostatnie zresztą co raz częściej sam staje się pracą i formą zarobku.

Wspomnieliśmy o sprawdzaniu rynku pracy. Powinnaś to też zrobić na nieco mniejszą skalę. Sprawdź jak wygląda zapotrzebowanie w poszczególnych branżach w miejscowości w której szukasz pracy. Przede wszystkim dzięki temu dowiesz się, jaki masz możliwości. Po drugie da to też szansę na szybkie znalezienie pracy. Na pewno przydatne w tym będzie również profesjonalnie przygotowane CV i portfolio.

Jak szybko znaleźć pracę bez doświadczenia

Po pierwsze zdobywaj wiedzę na temat branży, którą jesteś zainteresowana. I nie chodzi jedynie o wspominane już podnoszenie kompetencji. Zawsze warto pytać osoby, które mają doświadczenie w danej branży. W zasadzie o wszystko. W jaki sposób znalazły swoją pierwszą pracę. Co było najważniejsze. Czego należy unikać itd.

Aby szybko znaleźć pracę bez doświadczenia trzeba po prostu zacząć pracować. Zwykle na początku za małe pieniądze. Ale od czegoś musisz zacząć. Wiele osób decyduje się na staż i praktyki w czasie studiów. Jeśli jednak „przespałaś” ten czas, to musisz zdobywać doświadczenie w inny sposób.

Bardzo ważne w kwestii szybkiego znalezienia pracy są tzw. umiejętności miękkie. Ich rozwojem należy się zająć w pierwszej kolejności. Przydadzą Ci się one w wielu sytuacjach (nie tylko tych związanych z pracą). Takie uniwersalne umiejętności dają też szansę na rozbudowanie swoich zdolności w obrębie komunikacji. Co ma ogromne przełożenie na pracę. Warto rozwijać u siebie nie tylko umiejętności oratorskie ale również organizacyjne i kierownicze. To wszystko ma duży wpływ na tempo znalezienia przez Ciebie pracy. Jak również na to jak bardzo prestiżowe będzie to stanowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here