Sposobów szukają zarówno młode osoby będące w szkole, studenci, ale i pracownicy firm chcący poszerzać swoje kompetencje. W jaki sposób uczyć się efektywnie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź w poniższym poradniku.
Spis Treści
Czym jest efektywne uczenie?
Odpowiedź wydaje się być dość oczywista. Chodzi o to, aby przyswoić wiedzę. Tak, ale z pewnymi „ale”. Po pierwsze efektywne uczenie zakłada, że uda Ci się tę wiedzę przyswoić w krótkim czasie. Po drugie pozostanie ona w głowie na dłużej. Czyli nie typowo studenckie „zakuć, zdać i zapomnieć”. Pod pojęciem efektywnego uczenia kryje się pewien zestaw technik, ale również filozofii podejścia do całego procesu. Połączenie obu tych dróg daje pożądane skutki.
Jak się uczyć efektywnie – najważniejsze zasady
Jest ich kilka i warto je wykuć na blachę. Pamiętaj, że efektywne uczenie nie tylko pozwala skutecznie przyswoić wiedzę i zdać egzamin na studiach. Daje też możliwość rozwoju w pracy, a także zmiany branży na inną.
Pierwszą i podstawą kwestią jest umiejętność utrzymania koncentracji przez dłuższy czas. To podobna sytuacja jak z pracą zdalną. Wokół jest mnóstwo drobnych lub większych rozpraszaczy. To niestety na negatywny wpływ na wykonywaną pracę. I tak samo jest z nauką. Kolejną zasadą jaką musisz sobie wpoić jest „aktywne przetwarzanie zdobytych informacji”. Tylko w taki sposób możesz podnieść efektywność nauki. Dodatkowo tak utrwalona wiedza zostanie z Tobą na dłużej.
Ciekawym konceptem w kontekście efektywnego uczenia jest wykorzystywanie emocji. Pozytywne nastawienie do wiedzy pozwoli Ci ją łatwiej przyswoić. Zainteresowanie tym czego masz się nauczyć tak samo. Dobrym pomysłem jest też wizualizacja treści jakie masz przyswoić. Nie od dzisiaj wiadomo, że zdecydowanie łatwiej uczymy się z filmów czy zdjęć. A nie wkuwając suche regułki na pamięć.
Jeśli Twoja nauka ma być efektywna musisz pamiętać o regularnych przerwach. Podobnie jak w przypadku pracy. Brak przerw ma negatywny wpływ na wykonywane zadania. Przerwa w przypadku nauki pozwala również na odpoczynek dla Twojego umysłu. Świetnie, aby ten czas spędzić na świeżym powietrzu. Ma to bardzo pozytywny wpływ w kontekście efektywnego nauczania.
Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
Zaczniemy od sprawy, która wzbudza spore kontrowersje. Tak zwane naturalne wspomagacze. Mamy tutaj na myśli kawę, energetyki czy preparaty zawierające pewien zestaw minerałów i pierwiastków. Celem ich wszystkim wpływ na tempo nauki. To również poprawa koncentracji. I w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań co do ich stosowania. Poza jednym. Staraj się ograniczyć ich ilość. Jeśli przez całą sesję będziesz się przygotować do egzaminów przy ich pomocy, to prędzej czy później Twój organizm odmówi posłuszeństwa. Chociażby z powodu braku snu, jak pojawił się w wyniku stosowania nadmiernej ilości energetyków i kawy.
Zanim zabierzesz się do nauki, warto cały proces dobrze zaplanować. Przede wszystkim podzielić cały zakres na pewne części. Można je między sobą łączyć. Jeśli tworzą logiczną całość będzie się ich zdecydowanie łatwiej nauczyć. Bardzo ważna jest umiejętność ukierunkowania swojej uwagi. Nie zawsze mamy możliwość uczenia się miejscu, gdzie nie jesteśmy narażeni na bodźce z zewnątrz i panuje niczym niezmącona cisza.
Istnieje wiele strategii uczenia. Część z nich jest oparta na pewnym konkretnych schemacie. Można go opisać w następujący sposób: przeglądaj, pytaj, czytaj, powtarzaj i sprawdź. Często określa się je mianem kroków, które pozwalają na efektywne uczenie. Dają one bowiem możliwość nie tylko przyswojenia danego materiału, ale przede wszystkim zrozumienia go.
Bo tylko to ostatnie daje Ci potem szansę na wykorzystanie zdobytej wiedzy w sposób praktyczny. Na przykład w czasie szukania swojej pierwszej pracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz miała się nią okazję popisać. Zrozumienie wiedzy pozwala uniknąć wpadki, kiedy Twój rozmówca wyjdzie poza jej ramy wynikające z programu nauczania. Dlatego to tak ważna umiejętność.