Przydadzą się one zarówno freelancerom pracującym na własny rachunek, jak małym, kilkuosobowym firmom. Jak urządzić biuro? Na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki
Spis Treści
Urządzanie biura dla małej firmy – podstawowe zasady
Niezależnie od tego, czy tworzycie wystrój mieszkania, czy przestrzeni w jakiej będziecie pracować, są one takie same. Tych podstawowych zasad jest trzy. Na początek funkcjonalność. Biuro dla małej firmy powinno być urządzone w taki sposób, aby wszyscy pracownicy mogli z niego korzystać bez problemów. Funkcjonalność można rozumieć na wielu poziomach. To między innymi stworzenie ciągów komunikacyjnych na przestrzeni biura.
Druga zasada jaką należy się kierować w czasie urządzania przestrzeni dla małej firmy brzmi: musi być praktycznie. To wyraża się między innymi w doborze odpowiedniego umeblowania, jak również innego potrzebnego sprzętu.
Na koniec zasada, która nie może zostać pominięta w czasie urządzania biura dla firmy. Mowa o bezpieczeństwie. W pewnym stopniu ułatwieniem jest zestaw odgórnie narzuconych przepisów i pewnych norm. To dzięki nim można stworzy bezpieczne biuro.
Wizualny aspekt aranżacji biura
Czy jest istotny? W co najmniej kilku kwestiach odpowiedź brzmi twierdząco. Jeśli w Waszym biurze przyjmujecie kontrahentów aspekt wizualny nabiera ogromnego znaczenia. Kupujemy wzrokiem. Jeśli chcecie przekonać osobę/firmę do współpracy z Wami, to jak wygląda biuro, ma na to wpływ. Jeśli wystrój jest schludny i „poukładany” będzie działało na plus. Oczywiście wiele w tej materii zależy od branży w jakiej pracujecie.
Wizualny aspekt aranżacji biura ma też znaczenie dla samych pracowników. Dzięki pewnym rozwiązaniom można między innymi pozytywnie wpływać na ich samopoczucie. To z kolei chroni przed stresem. A ten ostatni ma ogromny wpływ na funkcjonowanie każdej firmy. Niezależnie od jej wielkości.
Pomocne w walce z nim mogą być między innymi odpowiednio dobrane kolory ścian. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo mogą one na nas wpływać. Niektóre z kolorów powodują wzrost produktywności i kreatywnego myślenia. Inne z kolei mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Za przykład posłuży tutaj kolor zielony. Jest on coraz chętniej wykorzystywany (nie tylko na ścianach) w biurach.
Oświetlenie w małym biurze – na co zwrócić uwagę?
Dobrze nasłoneczniona przestrzeń biurowa to skarb. Im więcej naturalnego oświetlenia, tym lepiej. I nie chodzi jedynie o niższe rachunki, ale wspominane wyżej samopoczucie pracowników. Jednak przy urządzaniu małego biura nie obędzie się bez sztucznego oświetlenia. Przy jego wyborze należy pamiętać o kilku rzeczach.
Generalnie bardzo ważne – również w kontekście bezpieczeństwa pracy – są parametry oświetlenia. Przede wszystkim barwa. Parametr ten jest wyrażany w kelwinach. W biurze (nie tylko takim o małej powierzchni) sprawdzi się żarówki o chłodnej barwie. Mają oną powyżej 5 tysięcy kelwinów. Takie światło wspomaga koncentrację i kreatywność.
Zastanawiając się nad projektem oświetlenia, warto też mieć świadomość, że pracodawcy są zobowiązani do trzymania się pewnych reguł. Mają one zapewnić wydolność wzrokową, ale i bezpieczną pracę. Zgodnie z polskim prawem projekt oświetlenia w biurze musi być zgony z normami. Są dwie. PN-EN 12665:2008 – określa ona ogólne kryteria i definiuje podstawowe parametry. Z kolei norma PN-EN 12464-1:2011 opisuje dokładnie zasady związane z oświetleniem biurowym. Znajduje się w nim między innymi zapis o minimalnym natężeniu.
Urządzenie małego biura nie musi stanowić dużego wyzwania. Jeśli tylko będziecie pilnować wspominanych wyżej norm, ale i zasad mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Dużą uwagę warto zwrócić na miejsce odpoczynku. W dużych firmach niezwykle popularne są obecnie pokoju relaksu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić takie miejsce również u siebie. W znaczącym rozmiarze zwiększa to produktywność pracowników. Pozwala ich również chronić przed wypaleniem zawodowym.