Przydadzą się one zarówno freelancerom pracującym na własny rachunek, jak małym, kilkuosobowym firmom. Jak urządzić biuro? Na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki

Urządzanie biura dla małej firmy – podstawowe zasady

Niezależnie od tego, czy tworzycie wystrój mieszkania, czy przestrzeni w jakiej będziecie pracować, są one takie same. Tych podstawowych zasad jest trzy. Na początek funkcjonalność. Biuro dla małej firmy powinno być urządzone w taki sposób, aby wszyscy pracownicy mogli z niego korzystać bez problemów. Funkcjonalność można rozumieć na wielu poziomach. To między innymi stworzenie ciągów komunikacyjnych na przestrzeni biura.

Druga zasada jaką należy się kierować w czasie urządzania przestrzeni dla małej firmy brzmi: musi być praktycznie. To wyraża się między innymi w doborze odpowiedniego umeblowania, jak również innego potrzebnego sprzętu.

Na koniec zasada, która nie może zostać pominięta w czasie urządzania biura dla firmy. Mowa o bezpieczeństwie. W pewnym stopniu ułatwieniem jest zestaw odgórnie narzuconych przepisów i pewnych norm. To dzięki nim można stworzy bezpieczne biuro.

Wizualny aspekt aranżacji biura

Czy jest istotny? W co najmniej kilku kwestiach odpowiedź brzmi twierdząco. Jeśli w Waszym biurze przyjmujecie kontrahentów aspekt wizualny nabiera ogromnego znaczenia. Kupujemy wzrokiem. Jeśli chcecie przekonać osobę/firmę do współpracy z Wami, to jak wygląda biuro, ma na to wpływ. Jeśli wystrój jest schludny i „poukładany” będzie działało na plus. Oczywiście wiele w tej materii zależy od branży w jakiej pracujecie.

Wizualny aspekt aranżacji biura ma też znaczenie dla samych pracowników. Dzięki pewnym rozwiązaniom można między innymi pozytywnie wpływać na ich samopoczucie. To z kolei chroni przed stresem. A ten ostatni ma ogromny wpływ na funkcjonowanie każdej firmy. Niezależnie od jej wielkości.

Pomocne w walce z nim mogą być między innymi odpowiednio dobrane kolory ścian. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo mogą one na nas wpływać. Niektóre z kolorów powodują wzrost produktywności i kreatywnego myślenia. Inne z kolei mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Za przykład posłuży tutaj kolor zielony. Jest on coraz chętniej wykorzystywany (nie tylko na ścianach) w biurach.

Oświetlenie w małym biurze – na co zwrócić uwagę?

Dobrze nasłoneczniona przestrzeń biurowa to skarb. Im więcej naturalnego oświetlenia, tym lepiej. I nie chodzi jedynie o niższe rachunki, ale wspominane wyżej samopoczucie pracowników. Jednak przy urządzaniu małego biura nie obędzie się bez sztucznego oświetlenia. Przy jego wyborze należy pamiętać o kilku rzeczach.

Generalnie bardzo ważne – również w kontekście bezpieczeństwa pracy – są parametry oświetlenia. Przede wszystkim barwa. Parametr ten jest wyrażany w kelwinach. W biurze (nie tylko takim o małej powierzchni) sprawdzi się żarówki o chłodnej barwie. Mają oną powyżej 5 tysięcy kelwinów. Takie światło wspomaga koncentrację i kreatywność.

Zastanawiając się nad projektem oświetlenia, warto też mieć świadomość, że pracodawcy są zobowiązani do trzymania się pewnych reguł. Mają one zapewnić wydolność wzrokową, ale i bezpieczną pracę. Zgodnie z polskim prawem projekt oświetlenia w biurze musi być zgony z normami. Są dwie. PN-EN 12665:2008 – określa ona ogólne kryteria i definiuje podstawowe parametry. Z kolei norma PN-EN 12464-1:2011 opisuje dokładnie zasady związane z oświetleniem biurowym. Znajduje się w nim między innymi zapis o minimalnym natężeniu.

Urządzenie małego biura nie musi stanowić dużego wyzwania. Jeśli tylko będziecie pilnować wspominanych wyżej norm, ale i zasad mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Dużą uwagę warto zwrócić na miejsce odpoczynku. W dużych firmach niezwykle popularne są obecnie pokoju relaksu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić takie miejsce również u siebie. W znaczącym rozmiarze zwiększa to produktywność pracowników. Pozwala ich również chronić przed wypaleniem zawodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here