Czujesz nagły spadek nastroju, gdy myślisz, o pobudce i rozpoczęciu zmiany? Twoja praca nie sprawia Ci tyle satysfakcji, ile dawała Ci kiedyś? To mogą być objawy wypalenia zawodowego. To uczucie może być tylko przejściowe, jeśli jednak towarzyszy Ci już dłuższą chwilę warto zastanowić się nad poszukaniem pomocy u specjalisty. Warto rozważyć, czy interesuje nas wsparcie psychologa oferowane w ramach NFZ, czy też prywatna wizyta.

Kiedy warto udać się do psychologa?

Szczególnie niepewna sytuacja na rynku pracy może wywoływać stres. Przy wszystkich panujących obecnie restrykcjach trudno znaleźć ujście dla negatywnych emocji i wątpliwości, które nas dręczą. Stan zamknięcia i utrzymująca się izolacja mogą odczuwalnie odbić się na naszym samopoczuciu. Ważne jest, by umieć świadomie ocenić te objawy u siebie i móc stwierdzić, czy to tylko stan przejściowy.

Osobom, które opłacają ubezpieczenie zdrowotne z pomocą przyjść może lekarz refundowany przez NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że czas oczekiwania na taką wizytę jest dłuższy, niż u specjalisty, który przyjmuje prywatnie. Zdecydowanym plusem rozwiązania opłacanego przez składki jest fakt, że taka konsultacja jest darmowa.

Kolejki oczekujących są jednak dość długie, więc trudno jest uzyskać odpowiednie wsparcie w kryzysowych sytuacjach. W takim wypadku szybszym rozwiązaniem jest udanie się do prywatnej przychodni. Miejmy jednak na uwadze, że tego rodzaju wizyta obciążona jest kosztem rzędu 100 – 150 złotych za jedno spotkanie. Nie zawsze więc na taką konsultacje znajdą się środki w domowym budżecie. Pamiętajmy o tym, że pierwsza wizyta jest nieledwie rozeznaniem się w naszej sytuacji. Jeżeli więc planujemy systematyczne spotkania z prywatnym psychologiem musimy liczyć się z wydatkami rzędu 500 – 1000 złotych. Kwota ta będzie zależna od naszych potrzeb oraz częstotliwości zalecanych wizyt.

Wybór psychologa dla siebie

Wiedząc z jakimi kosztami związane są konsultacje z lekarzem warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego specjalisty. Z pomocą przychodzą portale internetowe, które umożliwiają sprawdzenie jakie oceny mają poszczególni lekarze. Komentarze wystawiane są przez pacjentów, dzięki czemu jesteśmy w stanie stwierdzić, który z nich odpowiada naszym wymaganiom.

Dodatkowo możemy skorzystać ze stron za pomocą których możemy zamówić wizytę lub konsultacje online ze specjalistą danej dziedziny. Portale takie jak znanylekarz.pl, czy twojpsycholog.pl ułatwiają odnalezienie lekarza, który jest dla nas właściwy. Jeśli nasi znajomi, czy rodzina korzystali z podobnych poradni warto zapytać ich o rekomendacje dotyczące psychologów w naszej okolicy. Nie wszystkie opinie, które pojawiają się w Internecie są rzetelne i wiarygodne. Warto jest więc próbować zasięgnąć opinii z pierwszej ręki od osób, które mają za sobą podobne doświadczenia.

Mając wsparcie ze strony psychologa łatwiej nam będzie stwierdzić, co się z nami dzieje i jakie podjąć kroki, by polepszyć swoje zdrowie psychiczne. Trzeba jednak pamiętać, że lekarz nie da nam gotowych odpowiedzi i nie zrobi wszystkiego za nas. Konieczne jest byśmy sami podejmowali działania, które umożliwią nam powrót do równowagi. W przypadku, gdy wymagane będzie leczenie farmakologiczne powodowane zaburzeniami psychicznymi bardziej zasadne będzie udanie się do psychiatry. Trzeba mieć na uwadze, że zawody te różnią się od siebie możliwościami jakie oferują oraz tym, jakimi dziedzinami zdrowia psychicznego się zajmują.

Psycholog – skuteczna metoda radzenia sobie z problemami

Jeśli więc przeżywamy stres, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z kryzysową sytuacją, czy relacjach z bliskimi psycholog jest osobą, do której powinniśmy się skierować. Ważne jest, by trafić na osobę, która jest odpowiednio wyrozumiała i wyraża zrozumienie. Dzięki temu łatwiej będzie nam się otworzyć, a specjaliście – przez naszą szczerość – pomóc efektywnie z tym, co nas trapi. Dawniej zgłoszenie się do lekarza zajmującego się zdrowiem psychicznym było społecznie stygmatyzowane, teraz jest to coraz popularniejsza metoda radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu prywatnym i zawodowym. Nie wahajmy się zarezerwować wizyty, jeśli sami nie potrafimy dać sobie rady ze swoimi uczuciami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here