Wiele osób, które chce się przebranżowić, zastanawia się właśnie nad tym zawodem. Wydaje się on być łatwy. Ale czy faktycznie prosto zostać copywriterem? Jakie umiejętności mogą okazać się przydatne?

Kim jest copywriter?

W największym skrócie można by napisać, że jest to osoba tworząca treści, których zadaniem jest przyciągnięcie odbiorców. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Copywriterzy często zajmują się na przykład budowaniem marki. Bardzo często ich praca łączy się z content marketingiem. To znacząco zwiększa umiejętności i kompetencje jakie powinien posiadać copywriterem. Zdarza się również, że taka osoba zajmuje się pisaniem książek jako ghostwriter.

Czy każdy może być copywriter?

I tak i nie. To jak z byciem koderem. Każdy może spróbować takiej pracy. Ale po pewnym czasie okaże się, ze nie jest to jednak zawód dla Was. Podobnie jest w przypadku copywritera. Przede wszystkim to branża dla osób kreatywnych i potrafiących pisać. Tego ostatniego można się oczywiście nauczyć. Natomiast dobrze byłoby zaczynać już z pewnymi umiejętnościami.

W sieci spotkacie się z dwoma określeniami: copywriter i copywriter SEO. Czym się one różnią? Bardzo często są używane zamiennie. Ale taki podstawowy podział zadań polega na tym, że copywriter to osoba zajmując się tworzeniem reklam, nazw i haseł. Z kolei copywriter SEO to osoba przede wszystkim zajmująca się treściami pisanymi na potrzeby Internetu. I co ważne zgodnie z pewnymi zasadami. Między innymi wspomnianym SEO. Ich znajomość jest niezbędna.

Generalnie umiejętne poruszanie się w sieci jest wartością dodaną z perspektywy copywritera. Łatwiej będzie Wam znaleźć pracę.

Gdzie można znaleźć ogłoszenia?

To kolejne często pojawiające się pytanie w kontekście pracy copywritera. Możliwości jest naprawdę sporo. Bardzo często copywriterzy pracują jako freelancerzy. Zwykle z własnego mieszkania. To bardzo popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród młodych osób. Pracy szukać można przede wszystkim przez net. Oczywiście zdarzają się też sytuacje w której dostaje się zlecenie przez tzw. pocztę pantoflową. Natomiast zwykle w przypadku, kiedy ma się już doświadczenie i spore portfolio.

Gdzie znaleźć pracę dla copywritera:

  • Portale typu Useme
  • Strony z ogłoszeniami o pracę
  • Grupy na Facebooku
  • Linkedin
  • Własna strona

To te podstawowe możliwości. Oczywiście warto, zanim zaczniecie szukać ogłoszeń, przygotować sobie CV i portfolio. Trzeba więc po prostu pisać. Bez tego nie da się pracować jako copywriter.

Czy potrzebne jest kierunkowe wykształcenie?

Mamy tutaj na myśli polonistykę. Na pewno jest ona bardzo pomocna. Nie jest to jednak wymagane. Oczywiście umiejętność pisania zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii jest niezbędne.

Jeśli chcecie pracować jako copywriter przyda się bardzo ogólne doświadczenie. Im więcej posiadacie wiedzy (na różne tematy), tym łatwiej będzie Wam sprostać postawionym zadaniom. A te mogą być naprawdę rożne. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia. Dość powiedzieć, że w ciągu jednego miesiąca możecie pisać o odchudzaniu, inwestowaniu w nieruchomości i tekst o technice usuwania wgnieceń bez lakierowania. A to tylko parę przykładów. Dlatego tak naprawdę zdecydowanie ważniejsza od polonistyki jest ogólna wiedza na wiele różnych tematów. Oczywiście wraz z nabywaniem doświadczenia będzie Wam zdecydowanie łatwiej pisać.

W pracy copywritera ważna jest jeszcze jedna sprawa. To organizacja. Dotrzymanie wszystkich deadlinów i niepogubienie się w poszczególnych zadaniach buduje Waszą wiarygodność. Pozwala również uporządkować pracę i zwiększyć zyski.

Jeśli jesteśmy przy tym ostatnich, to warto podnieść jeden temat. Zarobki w tej branży są bardzo różne. Są osoby, które potrafią się z tej pracy, utrzymać bez żadnego problemu. Często jest to po prostu praca dodatkowa wybierana przez studentów. Co akurat ma wpływ na oferowane stawki. Zdarza się, że są one poniżej wymagań osób, które starają się utrzymywać same, mając na głowie między innymi opłacenie wynajętego mieszkania. Bardzo różnie to wygląda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here