To popularne stanowisko pracy, wybierane szczególnie przez młodych ludzi. Jak zostać marketingowcem? Jakie są wymogi związane z taką pracą? I czy każdy może się na nią zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Jak zostać marketingowcem – studia

Czy są one konieczne? Na pewno po studiach kierunkowych zdecydowanie łatwiej będzie się Wam ubiegać o takie stanowisko. Natomiast nie są one obowiązkowe. Dużo bardziej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przyda się wiedza ogólna. Marketing wymaga działania na wielu polach (to nie tylko znajomość branży, ale też i psychologii, socjologii itd.) Doświadczenie w wymienionych specjalizacjach może bardzo wydatnie pomóc w znalezieniu pracy.

Jeśli chodzi o same studia, to przede wszystkim należy wybrać kierunki ekonomiczno – biznesowe. To może być stricte marketing. Obecnie coraz popularniejszy jest kierunek łączący właśnie tę branże z social media. Marketing internetowy jest jednym z najważniejszych aspektów związanych ze sprzedażą, produktem i marką.

Kompetencje miękkie w pracy marketingowca

To kolejna istotna kwestia dla osób, które chcą zostać marketingowcem. Im więcej takich kompetencji miękkich posiadacie (ważny jest też ich poziom), tym większą macie szansę na to stanowisko.

W pracy marketingowca przydadzą się:

  • Pomysłowość

  • Analityczne myślenie

  • Dobra organizacja pracy

  • Odpowiedzialność

  • Umiejętność pracy w stresie

  • Ocena ryzyka

  • Zdolności negocjacyjne

  • Praca w zespole

To najważniejsze, ale też nie wszystkie kompetencje miękkie, jakie pozwolą zostać marketingowcem. Istotny jest też staż pracy. Bo zanim – oczywiście w pewnym uproszczeniu – idzie wyższy poziom wyżej wymienionych. Z mniejszym stażem, albo świeżo po studiach zwykle ma się szansę na stanowisko młodszego specjalisty ds. marketingu. To pewnego rodzaju zabezpieczenie z punktu widzenia zatrudniającej firmy. Nie powierzą osobie bez doświadczenia pełnego zakresu obowiązków.

Obecnie marketing równa się internet i odwrotnie. Dlatego znajomość wspomnianych wyżej social mediów jest niezbędna na tym stanowisku. Ale to nie wszystko. Konieczność znajomości oprogramowania przydatnego w pracy marketingowca, jak również jej organizacji jest niezbędna. Często osoby zatrudniane na tym stanowisku muszą się wykazać naprawdę szeroką wiedzą i doświadczeniem. Chociażby znajomością software do obróbki grafiki. Zwykle takie wymagania są w mniejszych firmach niemogących sobie pozwolić na zatrudnienie grafika, copywritera i marketingowca.

Pierwsza praca w marketingu – jak ją zdobyć?

Nieważne czy właśnie skończyłyście studia (być może nawet związane z pracą marketingowca), czy po latach funkcjonowania w innej branży, postanowiłyście zmienić swój zawód. Zasady są podobne. Zapomnijcie o założeniu, że kierunkowe studia na pewno „załatwią” Wam takie stanowisko. Liczy się doświadczenie. Natomiast idealną sytuacją jest ukończenie studiów związanych z marketingiem i przepracowanie paru lat. Firmy chętnie zatrudniają kogoś, kto właśnie obronił magisterkę, a jednocześnie ma staż pracy. Z tego powodu warto już w czasie studiów próbować zdobyć doświadczenie.

Chociażby związanego z prowadzeniem social mediów. W tym ostatnim zajęciu najprościej teraz zdobyć wiedzę i pracę. Taką, która w „dorosłym życiu” pozwoli z powodzeniem ubiegać się o stanowisko marketingowca.

Jedna bardzo ważna kwestia na koniec. Zaczynając pracę w tej branży bez doświadczenia i stażu nie liczcie na zarobki wysokości kilkunastu tysięcy. Tak naprawdę, aby zostać dobrym marketingowcem na początku trzeba popracować za darmo. Bardzo popularnym i dobrym rozwiązaniem jest staż w firmie w czasie studiów. To właśnie w tym czasie będzie można zobaczyć, jak taka praca wygląda od środka. Zdobyć pewne doświadczenie, które później zaowocuje.

Natomiast, jeśli postanowiliście zmienić branżę po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach nie stoicie na przegranej pozycji. W takim wypadku firmy zwracają uwagę na doświadczenie, staż pracy. To po pierwsze. Ważne są umiejętności jakie nabyliście, pracując w innej branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here