Chociaż na przestrzenie ostatnich dwóch dekad wiele w kontekście pracy się zmieniło, to wiele z popularnych zawodów ma zdecydowanie dłuższy staż. Jakie branże wybierane są obecnie najchętniej. Gdzie widzą się młodzi? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Najpopularniejsze zawody – kryteria wyboru

Przez dwie dekady XXI wieku zmienił się sposób w jaki kierujemy się przy wyborze branży. Obecnie najważniejszym kryterium są zarobki. Dlatego – szczególnie w przypadku młodych osób – wśród najpopularniejszych zawodów znajdują się takie, które mogą poszczycić się wysokimi wypłatami.

Ogromnego znaczenia przy wyborze pracy nabrała również możliwość rozwoju osobistego. Branże, które oferują dodatkowe rozwiązania, mające wpływ na podwyższenie kompetencji, są wybierane dużo chętniej.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Popularny wśród młodych osób (uczniów i studentów) wakacyjny sposób zarabiania pieniędzy. W tym wypadku ranking najpopularniejszych zawodów wygląda zupełnie inaczej. Nie ma w zasadzie żadnego związku z kierunkiem studiów i osobistymi preferencjami. W tym wypadku liczą się głównie zarobki.

Najpopularniejsze zawody wśród młodych osób

Jednym z obecnie najchętniej wybieranych karier jest programista. Zapotrzebowanie na rynku jest na osoby, które się tym zajmują jest ogromne. Zaletą bycia programistą jest to, że w zasadzie można nim zostać bez studiów kierunkowych. Obecnie bardzo popularne jest przebranżowienie osób w wieku 40 lat. Kolejnym popularnym zawodem wśród młodych osób jest informatyk. Nie należy go łączyć z zadaniami stawianymi przed programistą. W największym skrócie informatyk zajmuje się przede wszystkimi systemami komputerowymi a także siecią. W przypadku tej branży kierunkowe studia mają ogromne znaczenie.

Kolejnym popularnym zawodem (upodobali go sobie szczególnie freelancerzy)jest grafik komputerowy. Branża, która w ostatnich latach rozwinęła się w niesamowity sposób. Grafik można znaleźć pracę w wielu miejscach. Jeśli posiada dodatkowe kompetencje (na przykład umiejętność robienia zdjęć), szanse na wysokie zarobki wzrastają. W pewnym sensie oddzielną branżą jest grafik 3D. Taka osoba może pracować między innymi przy tworzeniu gier, w biurze architektonicznym, a nawet w branży filmowej. Możliwości jest naprawdę wiele.

Jednym z najpopularniejszych zawodów wśród młodych osób jest game developer. To dość szerokie pojęcie, bo kryje w sobie kilka możliwości. Można przy produkcji gry odpowiadać między innymi za storytelling, grafikę, kod, a także kwestie marketingowe. To tylko parę możliwości. Branża ta wiąże się z wysokimi zarobkami.

Podobnie jak kolejny zawód – marketing internetowy. Chociaż w tym wypadku przede wszystkim, jeśli dana osoba zajmuje się naraz wieloma zagadnieniami. Potrafi wykorzystać obecne istniejące narzędzia i jest na bieżąco z trendami w marketingu.

Jak wybrać zawód – czym się kierować?

Na początek warto sobie odpowiedzieć na parę pytań. Jednym z nich jest ustalenie pewnych cech i preferencji. Jeśli jesteście humanistami, to z pewności łatwiej będzie w zawodach typu dziennikarz, bloger itp. Z kolei osoby o umysłach ścisłych zdecydowanie chętniej wybierają pracę w finansach. I dużo lepiej się w tej branży sprawdzają.

Kolejną bardzo istotną kwestią przy wyborze zawodu jest odpowiedź na pytanie: czy nie macie problemu z pracą z ludźmi? Szerzej – czy macie predyspozycje do takiej formy wykonywania zawodu. Jeśli tak, to z pewnością można rozważyć pracę w służbie zdrowia i szkolnictwie. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że nie są to obecnie chętnie wybierane zawody.

Szukając branży dla siebie, trzeba też wziąć pod uwagę swój styl życia. Osoba, która jest ciekawa świata i uwielbia podróżować, może się męczyć w pracy wymagającej siedzenia w biurze od 9 do 17. Często wybierają oni zawody, które dają możliwość pracy zdalnej. Taką branżą jest opisywane wyżej programowanie. To też zawód, który nie zna granic. Bez problemu można pracować z firmami znajdującymi się poza granicami Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here