To problem zwłaszcza z perspektywy osób dopiero rozpoczynających przygodę z taką lokatą oszczędności. Nietrafiona inwestycja w nieruchomość może być przyczynkiem do poważnych problemów finansowych. Właśnie z tego powodu warto wiedzieć jak jej uniknąć.

Czym jest nietrafiona inwestycja w nieruchomość?

Zakupem, który zamiast przynosić spodziewane zyski, generuje jedynie koszty. Takiej nietrafionej inwestycji zwykle bardzo trudno się pozbyć. Jeśli się to udaje, to najczęściej po dużo niższej cenie, niż zapłacono za daną nieruchomość.

Chociaż często w kontekście nietrafionej inwestycji przywołuje się jej brak. Faktem jest, że trzymanie pieniędzy bez możliwości ich pomnażania, to błąd. Zwłaszcza w przypadku nieruchomości, które według ekspertów są najbezpieczniejszą formą lokaty oszczędności. Przy założeniu, że spełnicie kilka warunków.

Przyczyny nietrafionej inwestycji w nieruchomość

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest brak rozeznania rynku mieszkalnego w danej miejscowości, jaki i jej samej. Jakie mogą być skutki? Przede wszystkim zakupienie mieszkania po zawyżonej cenie. Jeśli celem jest wynajem nieruchomości w która zainwestowaliście, to brak rozeznania miasta, będzie skutkował niewielką liczbą chętnych.

Odpowiednie rozeznanie miasta pod inwestycję wymaga znajomości:

  • Zalet i wad miejscowości
  • – Specyfiki rynku nieruchomości
  • – Siły nabywczej
  • – Specyfiki podziału mieszkańców (to w kontekście wynajmu mieszkania)
  • – Specyfiki rynku pracy
  • – Znajomość poszczególnych dzielnic (również pod kątem bezpieczeństwa

Kolejną częstą przyczyną nietrafionej inwestycji w nieruchomość jest zakupem pod wpływem emocji. W takiej sytuacji należy się kierować wyłącznie chłodnymi kalkulacjami. Zakupione mieszkanie mam przynosić zysk, ale nie generować wyłącznie straty. Sam proces wyboru, a następnie zainwestowania w nieruchomość jest długi i wymaga odpowiedniego przygotowania. Znajomości pewnej specyfiki takiej formy lokaty pieniędzy.

Możliwym powodem nietrafionej inwestycji jest brak znajomości formalności jakie są z tym procesem związane. Chodzi między innymi oko kwestie stanu prawnego mieszkania. Może się okazać, że nabędziecie nieruchomość do której prawa posiada osoba trzecia. Takie informacje znajdują się w księdze wieczystej. Te są dostępne online.

Jaka jest bezpieczna forma inwestycji w nieruchomość?

Eksperci są zgodni. Jeśli do tej pory nie mieliście kontaktu z taką formą zarobku, najlepiej zdecydować się na kupno nieruchomości i wynajem długoterminowy. W ten sposób, można uzyskać stałe źródło dochodu. Z minimalnymi kosztami. Oczywiście i do tego procesu trzeba się odpowiednio przygotować. Tak, aby inwestycja faktycznie okazała się bezpieczna.

Jak to zrobić? Część z zadań postawionych przed inwestorem w nieruchomość na wynajem już zostało przywołanych. Po pierwsze należy sprawdzić miasto pod kątem potencjalnej liczby najemców.

Największą i najchętniej wynajmującą grupą są oczywiście studenci. Inwestycja w nieruchomość w w mieści z dużą ich ilością może przynieść spodziewane zyski. Miasta z największymi ośrodkami akademickimi to między innymi Kraków, Warszawa, Rzeszów i Wrocław. Kolejną grupą na którą warto zwrócić uwagę są pracownicy. Zwłaszcza młode osoby przeprowadzają się do większych miast (najczęściej wojewódzkich) za pracą. Warto zbadać takie miejscowości pod kątem rynku pracy.

Za przykład posłuży wspominany już Rzeszów. To największe miasto na terenie Podkarpacia i zarazem stolica tego województwa. Wokół miasta rozpościera się tzw. Dolina Lotnicza. Strefa gdzie swoje siedziby ma mnóstwo firm nie tylko z branży. To chętnie wybierane przez młodych pracowników miejsce pracy. Jednocześnie uczyniło to Rzeszów miastem w których te osoby szukają mieszkania do wynajęcia.

I właśnie dzięki takim informacjom można uczynić swoją inwestycję w mieszkanie rentowną i bezpieczną. I uniknąć nietrafionej lokaty pieniędzy. I możliwego w takiej sytuacji wpadnięcia w długi. Czyli rzeczy, której najbardziej się obawiamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here