W dobie nieustannie rozwijającego się rynku pracy trzeba znaleźć coś, co przyciągnie potencjalnego pracownika. Pracodawca może zrobić do na wiele sposób. Jedną z takich metod są dodatki pozapłacowe. Poza taką niepieniężną formą motywacji stosowane także dodatkowe komponenty, które można dopłacić do naszej pensji. W jaki sposób możemy dać się „przekupić”?

Dodatki płacowe – obecność w pracy

Niektóre z zakładów pracy cenią sobie stuprocentową frekwencję. Wychodząc z założenia, że kto nie pracuje – ten nie zarabia, stan naszej nieobecności jest niekorzystny dla interesu firmy. Niezależnie od tego, co jest przyczyną naszej absencji – im więcej naszej obecności, tym lepiej. Nie chodzi tutaj o to, by karać za niepojawianie się w pracy, lecz o to, by przychodzenie do niej było odpowiednio gratyfikowane. Wprowadzenie podobnego komponentu pensji dodatkowo motywuje nałogowych kombinatorów do zmiany swoich nawyków. To się po prostu opłaca.

Dodatki świąteczne

Świąteczny czas, gdy nasze wydatki gonią łeb w łeb za wysokością zarobków jest najlepszą porą, by zostać (wymiernie) docenionym przez pracodawcę. Jedną z najbardziej popularnych form dodatków płacowych są bonusy okolicznościowe. Dużo pracodawców decyduje się na ponadprogramową gratyfikację pieniężną właśnie przez świętami. Szczególnie popularne jest Boże Narodzenie, kiedy poza podstawową pensją pojawia się na koncie dodatkowa suma na „przetrwanie” tego finansowo obciążającego czasu. Alternatywą jest także przyznanie pracownikowi świątecznej premii o stałej wartości, którą – jeśli chce – może przekazać w części koledze, czy koleżance z biura za uznanie ich dobrej pracy przez cały rok.

Palisz? Rzuć i zarabiaj!

Niektóre z firm nie tylko wspierają zdrowie swoich pracowników, ale także ich finanse. Chodzi tutaj o dodatki do pensji, które pracodawca może dopłacać za niepalenie w godzinach pracy. Jeśli uda nam się powstrzymać od przysłowiowego „dymka” możemy jeszcze na tym zarobić (a może nawet i rzucić nałóg). Ta forma dodatku do pensji nie jest jeszcze szczególnie popularna, ale zyskuje coraz większe zainteresowanie ze względu na wielorakie korzyści jakie za sobą niesie. Zarabiamy, jesteśmy zdrowsi oraz zyskujemy dodatkowy czas, który możemy poświęcić na efektywniejszą pracę.

Dodatek za znajomość języka obcego

Z uwagi na coraz bardziej postępującą globalizacje zostanie poliglotą zaczyna być w cenie. Dosłownie. Niektóre z sektorów zatrudnienia przewidują dla pracowników, którzy posługują się językiem obcym dodatkowe wynagrodzenie. Oczywiście mowa tutaj o osobach, które osiągnęły określony poziom sprawności w komunikacji. Trzeba jednak uwzględnić to, że umiejętność porozumiewania się po angielsku może być niewystarczająca do tego, by się o taki dodatek ubiegać.

Ze względu na to, że jest to język obcy który jest najbardziej potrzebny, jest on raczej wymogiem, niż dodatkową umiejętnością. Ponadto, osoby, które posiadły umiejętność komunikacji w języku innym niż ojczysty mogą liczyć nie tylko na bonus do pensji. Jeśli jest to język dość niepopularny, to sama podstawa może okazać się znacząco wyższa, niż wynagrodzenie kogoś, kto się nim nie porozumiewa.

Wszystkim po równo

W zależności od rozmiarów przedsiębiorstwa, w którym pracujemy możliwe jest także przyznanie raz do roku dodatkowej kwoty do wypłaty dla wszystkich w formie podziału dywidendy. Stanowi ona część z zysku netto wypracowanego przez spółkę w danym roku. Zazwyczaj jest to rozwiązanie, które stosowane jest w mniejszych firmach. Taki bonus stanowi uznanie wkładu i wysiłku pracowników w jej osiągi.

Premia dla najlepszych

Dodatki do pensji wypłacane są nie tylko od okazji do okazji, ale również ze względu na to, jak prezentują się nasze indywidualne lub grupowe osiągnięcia. Możliwe jest wyznaczenie mierzalnych wskaźników, które mają za zadanie pokazywać, czy jesteśmy w stanie sprostać naszym celom na dany okres (miesiąc, kwartał, rok). Takimi wyznacznikami mogą być na przykład KPI (Key Performance Indicators z ang. kluczowe wskaźniki efektywności).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here