Firmy coraz bardziej chcąc przyciągnąć do siebie pracowników wprowadzają – poza podstawowym wynagrodzeniem – systemy motywacyjne. Nie jest to nic innego, jak dobrze znane benefity. Mogą one przybrać formę dodatków pozapłacowych lub płacowych. Jak sama nazwa wskazuje różnią się one od siebie charakterem świadczeń. W jaki sposób pracodawcy mogą chcieć zmotywować?

Dodatki pozapłacowe – Szwedzki stół

Jedną z form jaką mogą przyjąć dodatki pozapłacowe jest umożliwienie korzystania ze zniżek na catering, czy zapewnienie darmowego wyżywienia. Jabłka, banany, pomarańcze, które tylko czekają aż ktoś je zje są jedną z możliwości jaką oferuje pracodawca. Śniadania „w gratisie” dla pracowników, którzy pojawiają się wcześnie w zakładzie pracy też stają się w niektórych z firm popularne. Także ogólnie dostępna woda butelkowa zapewniana przez pracodawcę powoli zaczyna być standardem w wielu zakładach pracy. Alternatywą dla jedzenia w biurze jest udostępnienie karty płatniczej ze środkami, które możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany posiłek zamawiany na dowóz.

Systemy punktowe

Niektórzy z pracodawców wolą nie decydować za swoich podwładnych jaka forma dodatku będzie dla nich najbardziej pożądana, więc wprowadzają systemy punktowe. Polegają one na tym, że osoba zatrudniona każdego miesiąca dostaje na swoje konto punkty, które może wymieniać na usługi, bony, karty podarunkowe u wybranych usługodawców. Takie systemy – na przykład Motivizer – umożliwiają bogaty wybór (lista dostępnych benefitów ciągle rośnie) spośród różnorodnej oferty. Niektóre z nich dają także opcję opłaty dodatkowego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywane jest każdego miesiąca z puli dodanych punktów.

Sport jako dodatek pozapłacowy

Pracodawcy pomagają nam je utrzymać przez dofinansowania do – przykładowo – kart Multisport. To program, który umożliwia (w zależności od pakietu) korzystanie z siłowni, basenów, saun oraz innych aktywności fizycznych w ramach proponowanych usług. Decydując się na zapis pokrywamy jedynie część wartości takiego dostępu, natomiast reszta opłacana jest przez pracodawcę. Niektóre z zakładów pracy idą nawet krok dalej przez tworzenie w zakładach pracy infrastruktury umożliwiającej chwilę relaksu po zmianie. Chodzi tutaj o dostępne dla pracowników siłownie, czy stoły do ping-ponga, z których można korzystać poza godzinami pracy.

Rabaty na produkty i usługi

Punkty za które można odbierać bony i usługi to jedno, ale zniżki i specjalne oferty dla pracowników to zupełnie inna bajka. Jedną z dostępnych opcji jest także tworzenie kart, które potwierdzając naszą przynależność do danej firmy, zapewniają możliwość uzyskania rabatu na produkty lub usługi. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ta forma w dużej mierze zależna jest od tego, jak duży jest nasz zakład pracy. Zwykle decydują się na niego więksi pracodawcy, którzy przy odpowiedniej ilości pracowników są w stanie uzyskać lepsze upusty. W ten sposób także usługodawcy reklamują się, umożliwiając skorzystanie z ich oferty po okazyjnej cenie.

Prezenty z okazji świąt

Dodatki pozapłacowe nie muszą mieć comiesięcznego charakteru. Pracodawca może zdecydować, że cyklicznie, przy różnych okazjach, będzie dziękował nam za to, że jesteśmy razem z nim. Najlepszą okazją dla wyrażenia tego rodzaju gratyfikacji jest okres świąteczny. Poza – najbardziej chyba powszechnymi – dodatkami płacowymi, które zwiększają domowy budżet w świąteczny czas, są drobne upominki. Kwiaty na dzień kobiet, słodki upominek dla naszych pociech z okazji dnia dziecka są jednymi z wielu sposobności do wspólnego świętowania. Wigilijny poczęstunek organizowany w biurze nie tylko działa doskonale na poprawę morale zespołu, ale także ociepla wizerunek pracodawcy i daje mu okazję do przemówienia „ludzkim głosem”.

Strefa relaksu

W myśl tej zasady coraz więcej biur wydziela „strefy relaksu”. Spokojne miejsce z fotelem do masażu, który pozwala nam się zrelaksować na przerwie w czasie stresującej zmiany. Konsole dające ucieczkę do wirtualnego świata, czy nawet… sauny znajdujące się w budynku firmy dostępne po godzinach pracy w określone dni tygodnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here