Przez rok funkcjonowania w pandemii Koronawirusa wielu z nas zdążyło już poznać zalety i wady pracy w domu. Jeśli zastanawiasz się właśnie nad zmianą i przejściem z etatu na samozatrudnienie, to poniżej znajdziesz przydatne informacje.

Czy warto pracować w domu?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście mowa tutaj o samozatrudnienie i stworzeniu sobie biura w domowym zaciszu, a nie przynoszeniu pracy do domu. Chociaż pewne zalety i wady, które zostały opisane poniżej, można przypisać również tej drugiej opcji.

Na pewno praca w domu nie jest rozwiązaniem dla każdego. Pewnego rodzaju wolność, która się z tym kojarzy, może stać się sporym obciążeniem. Zwłaszcza z punktu widzenia produktywności. Między innymi z tego powodu wysłania na przymusową pracę zdalną w 2020 roku po pewnym czasie chętnie wracaliśmy do biur.

Jakie są zalety pracy w domu?

Podobnie jak w wielu przypadkach są one „ruchome” i zależne od naszych preferencji. Na przykład dla introwertyków ogromną zaletą będzie brak kontaktu z ludźmi. Ale wiele osób uznaje to za wadę. Na pewno praca w domu jest świetnym rozwiązaniem dla freelancerów. Niezależnie tak naprawdę od branży. Praca w domu pozwala im między innymi ciąć koszty. Mieszkanie staje się przestrzenią biurową. Podwyższeniu mogą ulec rachunki za prąd. Ale już nie musisz płacić za wynajmowanie open-space. Oczywiście pracując w biurze na etacie też nie musisz się tym przejmować.

Na pewno zaletą pracy w domu jest pewna dowolność związana z ubiorem. Oczywiście pomijając sytuacje w których bierze się udział w telekonferencjach. Dostęp do swojej łazienki i kuchni jest ogromną zaletą takiej formy wykonywania swojej pracy zawodowej.

I chyba najczęściej wskazywanym plusem jest możliwość ustalenie własnych godzin. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacji w której pracujesz na własny rachunek.

Wady pracy zdalnej

W tym kontekście najczęściej wymienia się tzw. domowe rozpraszacze. I nie mamy tutaj na myśli dzieci. Chociaż faktem jest, że w czasie lockdownu związanego z pandemią Koronawirusa, to one stanowiły sporą część takich domowych rozpraszaczy. Ale jest ich dużo więcej. Jednym z nich jest telefon i komunikatory. Działając w biurze jesteśmy od nich odcięci. Ma to pozytywny wpływ na produktywność. Pracując zdalnie nie narzucamy sobie zwykle takiego obostrzenia.

Do takich domowych rozpraszaczy można zaliczyć również działający telewizor albo chęć robienia czegoś innego niż praca. Na przykład posprzątanie całego mieszkania. Pewną wadą pracy w domu jest brak biura. I wszelkich z nim związanych ułatwień. Oczywiście można to obejść i zaaranżować biuro w swoich czterech ścianach. Jeśli zakładasz własną działalność to w zasadzie Twój obowiązek.

Bardzo częstym problemem dotyczącym pracy zdalnej jest brak motywacji. Funkcjonowanie w godzinach pracy w mieszkaniu skutecznie zniechęca do wykonywania zadań. Z problemem tym zmagają się zwłaszcza freelancerzy. Osoby pracujące z domu w zasadzie cały czas. Nie ma złotego środka na motywację do działania. Każdy tak naprawdę ma swoje rozwiązania. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że świetnym motywatorem są pieniądze, a przede wszystkim wydatki jakie ponosimy. Związane z opłaceniem czynszu, rachunków i podstawowych środków do życia.

Jest jeszcze jeden istotny aspekt związany z pracą w domu. Umiejętność organizacji i planowania. To ważne nie tylko z punktu widzenia samozatrudnienia. Ale to przy takiej właśnie formie zarabiania pieniędzy nabiera ona szczególne znaczenia. Odpowiednie zaplanowanie działań pozwala przede wszystkim wykonać zlecenie na czas. A to oznacza zadowolonego klienta. I możliwość, że zgłosi się od nas raz jeszcze. Albo poleci innym. To jeden z najważniejszych aspektów związanych z pracą w domu.

Jak widać ma ona wiele plusów i minusów. Natomiast niezależnie od tego, czy jesteśmy zmuszeni do pracy w domu czy po prostu ją lubimy, warto zadbać o rozbudowane kontakty międzyludzkie. Mają one wpływ też na naszą pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here