Wiele osób zastanawia się nad taką formą lokaty swojego kapitału. Początkującym na pewno przyda się poradnik inwestora. Podstawy bez których nie powinno się rozpoczynać całego procesu. Taka wiedza jest bezcenna.

Jak przygotować się do inwestycji?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, że nie każdy powinien być inwestorem. To osoba, która powinna posiadać zestaw pewnych cech. Przede wszystkim nie powinna mało odporna na stres. Istotną kwestią są też aspekty dotyczące podejmowania decyzji w sposób „chłodny”. Cały proces inwestowania wymaga odpowiedniego przygotowania. W tym również zdobycia odpowiedniej wiedzy. Warto się też w tym kontekście poznać możliwości. Nie w każdej możecie się czuć dobrze. Za przykład posłuży tutaj inwestycja w nieruchomość. Wiele osób wybiera taką formę lokaty własnych oszczędności. Ale nie jest to rozwiązanie przeznaczone dla kogoś, kto nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej ilości czasu.

Finansowe przygotowanie do inwestycji

Od tego tak naprawdę trzeba zacząć. Jeśli nie jesteście się w stanie uporać z domowym budżetem („spiąć go”), to z inwestycjami raczej sobie nie poradzicie. Na tej samej zasadzie – jeśli w tym momencie więcej wydajecie, niż zarabiacie, to najpierw trzeba będzie coś z tym zrobić. Zbudować tak zwaną poduszkę finansową. Co oznacza to pojęcie i jakie kroki za nim stoją?

Budowa poduszki finansowej wymaga:

  • Spłacenie długów konsumenckich
  • Budowa oszczędności – sytuacji w której bez zarabiania można przeżyć kilka miesięcy)
  • Zwiększania kompetencji związanych z finansami
  • Podwyższenie zarobków

I to taka kolejność jest jedyną prawidłową w aspekcie odpowiedniego przygotowania do inwestowania. W takiej sytuacji można ogłosić gotowość przejścia do kolejnego etapu.

Czym ma być inwestycja?

Odpowiedź na to ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim, jeśli chcecie inwestować, po to aby otrzymać pieniądze, których celem będzie zaspokojenie potrzeb „krótkoterminowych”, to powinnyście się nad tym dobrze zastanowić. Jest to, może nie tyle błąd, ale prosta droga do poważnego stresu. Inwestycja to proces rozłożony na lata. Oczywiście można czerpać korzyści finansowe w krótkim okresie. Natomiast bez odpowiedniego przygotowania będzie to trudne.

I tutaj po raz kolejny za przykład posłuży inwestycja w nieruchomość. Cel – wynajem długoterminowy. Daje on możliwość comiesięcznego zarobku w postaci opłaty za najem. W pewnym uproszczeniu, bo zakładamy ciągłość najmu. Natomiast do takiej inwestycji trzeba się przygotować.

Inwestycja w nieruchomość pod wynajem wymaga:

  • Znajomość rynku mieszkaniowego
  • Znajomość miasta (kwestie społeczne, ekonomiczne itd.)
  • Wiedza na temat rynku pierwotnego i wtórnego
  • Znajomość podstawowych grup potencjalnych najemców
  • Znajomość kwestii formalnych związanych z zakupem mieszkania
  • Umiejętność wyboru odpowiedniej lokalizacji
  • Zdolności aranżacyjne

Inwestycja w akcje

To też jedna z popularniejszych form lokowania i pomnażania swoich oszczędności. Zanim się jednak na nią zdecydujecie, trzeba mieć świadomość możliwego ryzyka. Inwestycja w akcje wymaga również sporej wiedzy. Jeśli chcecie kupić akcje na giełdzie to stoicie przed sporym wyborem. Za przykład Polska. Na naszej giełdzie notowanych jest kilka spółek. Każda z nich firmą (przedsiębiorstwem) o pewnej historii, pozycją na rynku, finansami, prognozami itd. Koniecznością jest śledzenie działania takich spółek.

Pierwszy i podstawowy wybór przed jakim staniecie, to wybór wielkości firmy w którą zainwestujecie. Podzielić je można na dwie grupy. Pierwsza z nich to duże spółki. Największe przedsiębiorstwa, których nazwy wszyscy znamy. To spółki o długiej historii i też ugruntowanej pozycji na rynku. Inwestycja w ich akcje zwykle wiąże się z niskim ryzykiem i często wypłacaną dywidendą z wypracowanych przez siebie zysków. Drugą grupą są półki małe i średnie. W tym wypadku można liczyć na spore zyski. Natomiast inwestycja w takie akcje to również duże ryzyko. I warto mieć tego pełną świadomość, zanim podejmiecie decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here