To proces, który wymaga pewnych działań. Zmiana miejsca zatrudnienia nie musi być stresująca. Można się do niej przygotować. Będąc jeszcze w „starej” pracy warto poczynić pewne kroki.

Zmiana miejsca zatrudnienia – jak szukać pracy?

Jeśli Twoja dotychczasowa firma nie daje się możliwości dalszego rozwoju i czujesz się, jakbyś stanęła w miejscu, to być może przyszedł czas na zmiany. Można to zrobić oczywiście z dnia na dzień. Albo kompletnie się do tego nie przygotować. Po prostu się zwolnić i dopiero zacząć szukać nowej pracy. Lepiej jednak do zmiany miejsca zatrudnienia się przygotować.

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co w zasadzie chcesz robić. Możesz pozostać w branży, albo całkowicie przewartościować swoje dotychczasowe życie zawodowe. Wiele osób decyduje się na wejście do IT. I to nie tylko osób młodych, ale również takich po czterdziestce. Możliwości jest wiele. Można zostać programistą, grafikiem komputerowym, czy zacząć pracować w GameDev.

Jeśli chodzi o miejsca, gdzie szukać pracy, to oczywiście w tym momencie króluje internet. Bez trudu można znaleźć portale z ogłoszeniami. Są również strony przeznaczone wyłącznie dla pewnych branż. Chociażby wspomnianych wyżej. Jeśli zamierzacie pozostać w branży, to całkiem możliwe, że macie sporo kontaktów. Możecie więc szukać pracy „po znajomościach”.

Zmiana miejsca pracy – od czego zacząć?

Przede wszystkim od podjęcia decyzji. To właśnie ona bywa zwykle najtrudniejsza. Stara praca to pewnego rodzaju strefa komfortu. Nawet jeśli nie sprawia ona żadnej przyjemności. A wręcz staje się poważnym problemem i obciążeniem, grożącym nawet wypaleniem zawodowym. Ale to znane środowisko. Jeśli już podejmiecie decyzję o zmianie miejsca pracy, czas się do tego odpowiednio przygotować.

Po pierwsze zacznijcie się rozglądać w swoim dotychczasowym miejscu zatrudnienia, czy aby nie ma możliwości zdobycia nowych kompetencji. Takich, które pozwolą Ci w najbliższej przyszłości znaleźć inne zajęcia. To może być nowy projekt w firmie. Taki, który będzie wymagał nowych umiejętności.

Można też się zdecydować na dodatkowe kursy. Firmy chcące rozwijać kompetencje swoich pracowników często oferują takie rozwiązania. Można na przykład pracując na posadzie księgowej pójść na kurs związany ze wspomnianym wyżej programowaniem. Dzięki temu będzie można się po pewnym czasie przebranżowić.

Jeśli macie konkretny plan na zmianę miejsca zatrudnienia, to łatwiej się będzie do tego przygotować. Warto rozpocząć od śledzenia nowej pracy. Odwiedzanie branżowych stron, uczestnictwo w konferencjach i webinarach. Daje to nie tylko możliwość zdobycia i poszerzenia swoich umiejętności. Dzięki temu można zdobyć kontakty, które potem zwiększą szansę na nową pracę.

Rozwijaj swoją markę w internecie

To też dobry sposób na zmianę miejsca zatrudnienia. W tym kontekście najczęściej wymienia się założenie profilu na linkedin. Nie tylko pozwala poznać ludzi „z branży”, ale też da się tam utworzyć swoje portfolio. Zbudować też pewną społeczność wokół tego co się robi. To z kolei pozwala często znaleźć wymarzoną pracę. Na wspomnianym portalu można zbudować sporą sieć kontaktów.

Jeśli chcecie zmienić swoją dotychczasową formę pracy i zostać freelancerem, to rozwinięcie swojej „marki” w internecie będzie niezbędne. To właśnie w sieci znajdziecie zlecenia, które pozwolą Wam zarabiać i też budować swoją nową pozycję. Takie samozatrudnienie ma wiele zalet. Stąd duża liczba osób wybiera taką formę pracy. Jedna z najczęściej wymienianych plusów jest brak kontroli przez innych. Ścieżka decyzyjna wygląda również zdecydowanie inaczej. Wiele osób wskazuje, że takie samozatrudnienie to dużo mniej stres. Chociaż w tej kwestii zdania są jednak podzielone.

A to wynika z głównej wady takiej formy pracy. Nie zawsze istnieje możliwość stałego dochodu. Dlatego, pracując jako freelancer, trzeba nauczyć się gospodarności. A przede wszystkim oszczędzania, które pozwoli się utrzymać w czasie braku zleceń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here