Praca w IT to prestiż i szansa na wysokie zarobki oraz uczestniczenie w tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych. Przed wysłaniem wniosku do pracodawcy warto wiedzieć, jakie ma się możliwości i kierunki rozwoju oraz dlaczego zatrudnienie w tej branży dla wielu oznacza spełnienie marzeń.
Spis Treści
Pierwsza praca w IT – gdzie szukać?
Gdzie znaleźć pierwszą pracę dla programistów? Na No Fluff Jobs. Jest to obecnie jedna z przodujących platform wśród społeczności IT. Ogłoszenia na niej zamieszcza coraz więcej firm, a powodem jest popularność witryny wśród kandydatów. Programiści korzystają z niej tak chętnie z powodu przejrzystości interfejsu, którą oferuje. Pracodawcy wystawiający tam swoje ogłoszenia, zobowiązani są do podania konkretnych wymagań, zakresu obowiązków, typu umowy oraz widełek płacowych.
Nie jest to jedyna strona internetowa, którą warto odwiedzić w trakcie poszukiwań. Ich zaletą jest to, że są darmowe oraz umożliwiają poszukiwanie pracy w zawodzie bez opuszczania własnego mieszkania. Zaoszczędzony czas, który trzeba byłoby przeznaczyć na zostawianie fizycznej wersji CV, odwiedzając kolejne placówki, interesanci mogą wykorzystać do podnoszenia swoich kwalifikacji.
W przypadku tradycyjnych metod programiści powinni skupić uwagę szczególnie na:
- targach pracy;
- eventach branżowych;
- meetupach ekspertów informatyki.
Kariera – jak budować CV i zdobywać nowe kompetencje?
Stawiając pierwsze kroki w zawodzie, należy rozważyć kandydowanie na stanowisko stażysty. Oferty te pozwalają nadrobić braki osobom, które nie mają jeszcze żadnego komercyjnego doświadczenia. Niestety, minusem takiego rozwiązania jest niska stawka godzinowa. Plusem to, że podczas ich trwania można zaplanować swoją karierę i przyswoić nową wiedzę techniczną.
W kontekście samego CV należy wpisywać umiejętności specjalistyczne, które jest się w stanie udowodnić. Chcąc uczestniczyć w szkoleniach i kursach informatycznych, warto wybierać te, po skończeniu których dostaje się certyfikat. Dotyczy to również znajomości języków obcych. Chociaż zazwyczaj wystarcza znajomość angielskiego na poziomie B2 – udowodniony dyplomem stopień C1 na pewno będzie działać na korzyść kandydującego.
Kompetencje nabywać można drogą internetową. Dobrym pomysłem wydaje się uczestniczenie w zadaniach zainicjowanych przez innych na platformie GitHub. Mając styczność z cudzym kodem, początkujący programista może zapoznać się ze sposobem myślenia innych informatyków (co będzie symulowało warunki towarzyszące prawdziwej pracy), poznać ich metody, a co więcej – nadrobić braki w wiedzy.
Programista – zawód wymarzony?
Wysokie wynagrodzenia. To główny powód, dla którego praca w dziale IT powinna być poważnie rozważona przez każdego. Specjaliści działający w tym fachu od dłuższego czasu potrafią pochwalić się miesięcznym dochodem netto, który przewyższa wartością dochód roczny pracowników innych branż. Programiści stopnia juniorskiego, którzy w zawodzie stawiają swoje pierwsze kroki, mogą oczekiwać na start zarobków wynoszących 4 tysiące złotych. Taka stawka dla wielu osób, działających poza sektorem IT, oznacza konieczność brania nadgodzin – ale nie dla programisty.
Kolejnym powodem jest ilość ofert pracy. Czynnikiem gwarantującym stabilność zatrudnienia w sektorze IT jest to, że utrzymywana jest w nim równowaga pomiędzy podażą a popytem na programistów. Ta ulega wahaniom rzadko, a jeżeli w ogóle, to na korzyść potencjalnego pracownika. Firmy potrzebujące programistów nie boją walczyć się o kandydatów i często dochodzi do sytuacji, w której to pracodawca ubiega się o kontakt, a nie na odwrót. Rekruterzy poszukują w internecie ludzi o najciekawszym portfolio.
Ostatnim, chociaż wcale nie mniej ważnym, jest fakt, że ta ścieżka kariery sprawdza się idealnie dla osób, które nie lubią rutyny i potrzebują ciągłego rozwoju intelektualnego. To sektor, w którym innowacja jest czynnikiem niezbędnym do osiągania sukcesu. Dlatego przedsiębiorstwa trudniące się rozwojem technologicznym stale poszerzają zakres swoich działań. Dzięki temu podobną możliwość zyskują ich pracownicy – wachlarz ich umiejętności poszerza się z każdym nowo przydzielonym zadaniem.