Rozpoczęcie życia zawodowego to dla wielu osób wielki krok. Pierwsza praca nierzadko wiąże się ze sporym stresem, ale też i pewną nieświadomością co do praw i formalności. Zanim zaczniesz szukać, warto je poznać. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.

Pierwsza praca – jaka umowa?

To pytanie, które musisz sobie zadać jako pierwsze. Obecnie wciąż kariera zawodowa zaczyna się od pracy sezonowej. To może być zbieranie owoców, albo bar. Z dużym prawdopodobieństwem w takiej sytuacji zostanie zaoferowana umowa zlecenie. Według obecnie funkcjonującego prawa taki rodzaj zabezpieczenia pracy jest objęty między innym obowiązkową składką zdrowotną. Co z punktu widzenia pracownika ma ogromne znaczenie.

Załóżmy teraz, że masz możliwość dostania pierwszej w życiu umowy o pracę. Wyróżnia się trzy jej rodzaje. Po pierwsze – umowa na czas próbny. Trwać może ona maksymalnie 3 miesiące. Po takim czasie nie może być ponownie zawarta. Drugą formą jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Ostatnią typ to „czas określony”. W takim wypadku umowa zawierana jest maksymalnie na 33 miesiące. Po tym czasie przechodzi ona na czas nieokreślony. Warto wiedzieć, że umowa o pracę daje Ci na przykład możliwość ubiegania się o kredyt na mieszkanie.

Co powinna zawierać umowa o pracę?

Po pierwsze taka umowa o pracę musi zostać zawarta na papierze. Tylko w takim formacie jest ona ważna. I daje Ci później pewne możliwości dochodzenia swoich praw. W umowie muszą zostać bardzo jasno wskazane strony, które ją zawierają. Również z ich danymi osobowymi.

Umowa o pracę musi zawierać:

  • kreślenie stron, które ją podpisują
  • Rodzaj wykonywaniem pracy
  • Zakres pracy
  • Typ zatrudnienia
  • Wynagrodzenie za pracę (ze wskazaniem poszczególnych jego składników)
  • Czas rozpoczęcia pracy

Rozpoczęcie pracy – o czym musisz wiedzieć?

Po pierwsze czeka Cię etap wdrożenia. W każdej firmie przebiega on zdecydowanie inaczej. Natomiast są pewne elementy wspólne. Na pewno czekają Cię szkolenia, jak i wizyta w medycynie pracy. Rodzaj i ilość badań jakim zostaniesz poddana jest zależne od branży i zawodu. Zwykle osoby pracujące w gastronomii muszą przejść ich kilka.

Wspomnienia szkolenia (w tym BHP) to też obowiązek. Po pierwsze pozwalają Ci zrozumieć swoje przyszłe zadania. Ale takie kursy to w zasadzie nauka. Tutaj przykładem może być praca jako telemarketer. Kursy uczą pewnych zachowań i też sposobu rozmowy z klientami itd.

Ze strony Twojego pracodawcy również są wymagane pewne działania. Po pierwsze ma on obowiązek zgłoszenie Ciebie jako pracownika do ubezpieczenie społecznego. Ma na to siedem dni od momentu zatrudnienie. Ubezpieczenie jest: zdrowotne, chorobowe, wypadkowe i emerytalne. Pracodawca prowadzi również ewidencję czasu Twojej pracy oraz akta osobowe. Te ostatnie obejmują wszelkie istotne informacje wynikające z zawartej między Wami umowy.

Na koniec tej części jeszcze jedna ważna sprawa. Urlop wypoczynkowy. Pierwsza praca – przy założeniu podpisania umowy – daje Ci 20 dni wakacji w ciągu roku. Po 10 latach stażu ten czas wzrasta o 6 dni. Oczywiście mowa tutaj o dniach pracy. Weekend (jeśli w niego zwyczajowo nie pracujesz) nie są objęte przez urlop wypoczynkowy.

Gdzie szukać pracy?

W tym momencie najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście wizyta na serwisach z ogłoszeniami. W ten sposób można znaleźć pracę nie tylko w branży IT (na przykład jako programista). Wiele branż szuka w taki sposób pracownika. Bo jest on po prostu najszybszy. Jednocześnie daje dostęp do wielu osób z różnym doświadczeniem i kompetencjami. Pracodawca ma więc spory wybór.

Pracy szukać można również chodząc na przykład po galerii handlowej i pubach. W obu przypadkach dość łatwo o pracę. Po pierwsze dlatego, że są to miejsca w których często zmienia się obsługa. Również nie w nich wymagane zbyt duże doświadczenie. Wiele osób właśnie takie miejsca wybiera na swoją pierwszą pracę. Warto jednak wspomnieć, że pewnym problemem może być rodzaj umowy jaki zostanie Ci zaproponowany. Rzadko dostaje się umowę o pracę z wymienionymi wyżej świadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here