To jeden z najpopularniejszych zawodów wybieranych przez młodych ludzi. Ma on swoje ogromne zalety, ale i pewne wymogi, jakie należy spełnić. Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie, jak zostać grafikiem komputerowym. I czy każdy może się na taki zawód zdecydować.
Spis Treści
Grafik komputerowy – szkoła średnia i studia
Im wcześniej zaczniecie się zaznajamiać z grafiką komputerową, tym oczywiście łatwiej. Szkoły średnie coraz chętniej sięgają po kierunki po których będzie można zdobyć pracę związaną z tą branżą. Podobnie jest na studiach. To może być uczelnia stricte artystyczna. Chociaż akurat w ich w przypadku często ciężko jest o wiedzę związaną z pracą jako grafik komputerowy. Są oczywiście kierunki „dedykowane”. To na przykład marketing.
Czy można być grafikiem komputerowym bez studiów?
Lub po innym kierunku – niezwiązanym z tą branżą? Jak najbardziej. Po prostu większość wiedzy będziesz musiała zdobyć sama. Akurat branże związane z szeroko pojmowanym internetem są w uprzywilejowanej sytuacji. Podstaw grafiki komputerowej, content marketingu i na przykład kodowania można się nauczyć z tutoriali.
Oczywiście przydatny będzie zmysł artystyczny. Można go rozumieć jako pewną świadomość kompozycji, kolorów itd. W przypadku grafika komputerowego pracujące w web design czy przy projektowaniu reklam niezwykle ważna jest też znajomość trendów, historia plakatu itp. Zdecydowanie ułatwia to zdobycie pracy. I też podnoszenie swoich kompetencji i umiejętności. Przy okazji można także zrobić kurs. Jest ich w internecie naprawdę wiele. Często dają też tzw. gwarancję pracy.
Najważniejsze umiejętności początkującego grafika
Przede wszystkim jako osoba dopiero rozpoczynająca karierę w tej branży musisz poznać oprogramowanie. Najlepiej stawiając na co najmniej kilka rozwiązań. Po pierwsze tych najpopularniejszych programów do obróbki grafiki na której zwykle pracuje się w firmach. Pewnych podstaw można się także uczyć na darmowym oprogramowaniu. Natomiast z punktu widzenia zdobycia pracy, koniecznością jest dobre poruszaniu się w płatnych programach. Tak jest chociażby w przypadku Adobe Photoshop.
Nieco lepiej pod tym kątem wygląda grafika 3D. Owszem tutaj również w wielu dużych firmach pracuje się na płatnym oprogramowaniu. Ale można też bez trudu znaleźć pracę np. w GameDev posiadając umiejętności korzystania z Blendera. To darmowy program do grafiki 3D.
Szukając pracy jako początkujący grafik trzeba mieć chociaż podstawowe pojęcie o kompozycji. Takie umiejętności będzie można oczywiście potem rozszerzyć. Ale takie podstawy ułatwiają zdobycie pracy.
Bardzo ważne jest też ciągłe szukanie inspiracji. Odwiedzania vlogów, blogów, portali dla grafików (np. Behance) powinno wejść w krew. Im częściej, tym lepiej. Codzienna, poranna wycieczka po wyżej wymienionych pozwoli znaleźć wiele pomysłów i inspiracji. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w „fizyczne” albumy dotyczące designu.
Portfolio grafika komputerowego
Im wcześniej zaczniesz je tworzyć, tym lepiej. Pierwsze prace – z dużą dozą prawdopodobieństwa będą słabe. Natomiast warto je zachować. Chociażby po to, aby obserwować potem swój progres. A to właśnie ten ostatni najbardziej motywuje do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.
Najpopularniejszą formą portfolio jest strona internetowa. Można je również przygotować w pdfie. Wysyłać razem z propozycją współpracy. Już samo zaprojektowanie portfolio (nie tylko w przypadku strony) może być ciekawym wyzwaniem. Jeśli zdecydujesz się na wersję w pdf, to warto wybrać do 10 prac. Ale nie mniej niż 5. Z kolei umieszczanie kilkudziesięciu grafik Twojego autorstwa jest przesadą. To co w ogóle powinno się znaleźć w portfolio jest zależne od stanowiska jakie chcecie zdobyć. Oczywiście może się udać zostać na przykład web designerem bez przykładów wykonanych stron, a jedynie z pracami typu photo manipulation. Natomiast pierwszeństwo zapewne będzie miała osoba z portfolio „kierunkowym”. Aby zostać grafikiem komputerowym trzeba się przede wszystkim wciąż rozwijać.