Rodzaje rynków CFD

CFD czyli Contract for Difference to mówiąc prościej kontrakty na różnice kursowe. Zalicza się je do pochodnych instrumentów finansowych, co oznacza, że ich cena zależy od zmiany cen innych aktywów. Kontrakty CFD umożliwiają inwestowanie na wielu zupełnie różnych rynkach. Sprawdź co warto o nich wiedzieć i dlatego powinny znaleźć się w Twoim portfelu.

Waluty

W tym przypadku można zawierać kontrakty CFD na rynku walutowym lub na rynku Forex, który stanowi globalny i zdecentralizowany rynek obrotu walutami różnych krajów.

W rzeczywistości chodzi przede wszystkim o zawieranie kontraktu na pary walut. Dlaczego akurat pary? Jest to niezbędne do określenia wartości danej waluty, wyrażonej w innej walucie. Możesz więc przykładowo założyć, że euro spadnie w stosunku do dolara amerykańskiego lub jego wzrośnie kurs w stosunku do brytyjskiego funta szterlinga itd.

Indeksy

Kontrakty CFD można również zawierać na indeksy giełdowe z całego świata. Warto wówczas brać pod uwagę francuski Dax30, amerykański S&P500 czy polski WIG20, ale należy pamiętać, że jest także wiele innych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Akcje

Można również zawierać kontrakty na akcje spółek notowanych na światowych giełdach. W tym przypadku inwestor nie kupuje fizycznie takich akcji i nie zdobywa prawa głosu w walnych zgromadzeniach. Może natomiast spekulować i jednocześnie przewidywać zmiany kursu wybranych akcji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przejdź do strony Saxo Bank Polska i otwórz konto inwestycyjne.

Surowce

W przypadku CFD nie trzeba się ograniczać do walut czy akcji. Takie instrumenty można z powodzeniem zawierać na surowce. Pod tym pojęciem kryje się zarówno ropa naftowa, gaz ziemny, metale szlachetne, jak i produkty typu kakao, kukurydza, kawa, pszenica i wiele innych. Dzięki CFD łatwo jest inwestować na wielu różnych rynkach. Pozwala to pozwoli, ale skutecznie zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Zarabianie na kontraktach CFD na surowce jest o znacznie łatwiejsze niż w przypadku innych rynków, ponieważ surowce w dłuższej perspektywie najczęściej podążają za trendem rosnącym lub malejącym, natomiast kursy walut ulegają znacznie większym wahaniom.

Kryptowaluty

Kryptowaluty stanowią kolejny rynek, na którym można z powodzeniem zawierać kontrakty CFD. Bitcoin czy pozostałe waluty cyfrowe stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów poszukujących dobrej lokaty kapitału. Warto zatem wspomnieć, że w samym tylko IV kwartale poprzedniego roku wartość Bitcoina wzrosła aż prawie o 170%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here