Zainteresowanie Polaków samochodami używanymi nie słabnie. Większość takich auto sprzedawana jest wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC wykupywanym przez poprzedniego właściciela. Co jednak zrobić w przypadku, gdy pojazd nie ma ważnej polisy? Dowiedz się, jak postępować, aby uniknąć finansowych konsekwencji.
Wszelkie kwestie związane z obligatoryjną polisą komunikacyjną reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z zawartymi tam przepisami, każdy kierowca powinien wykupić polisę dla pojazdu – niezależnie od tego, z jaką częstotliwością i czy w ogóle samochód jest użytkowany. Z obowiązku uiszczania składek zwalnia wyłącznie wyrejestrowanie auta, co jest możliwe tylko w kilku przypadkach.
Spis Treści
Nieużywany samochód musi mieć ważne OC
Nie ma znaczenia, że dany pojazd został wystawiony na sprzedaż – obowiązkiem właściciela jest opłacenie składki na ubezpieczenie OC. To niezwykle ważne, ponieważ istotą takiej polisy jest przejęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie zdarzenia spowodowanego przez kierowcę kierującego ubezpieczonym pojazdem.
Jak sprawdzić ważność OC używanego auta?
Ty – jak nowy właściciel – będziesz odpowiadać za brak ważnego OC dla nabytego samochodu. Dlatego już na wstępie warto sprawdzić, czy pojazd ma wykupioną polisę. Najszybciej dowiesz się tego od zbywcy auta. Jeśli jednak on „miga się” od odpowiedzi, sprawdzisz to we własnym zakresie.
- Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
W bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) znajdują się wszystkie pojazdy, dla których zostało wykupione ubezpieczenie OC. Aby otrzymać taką informację, należy wejść na stronę internetową UFG, a następnie wybrać odpowiednią zakładkę i wpisać potrzebne dane, tj. numer rejestracyjny, numer VIN. Kilka kliknięć wystarczy, aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu auta.
- Strona historiapojazdu.gov.pl
Korzystając z tej strony internetowej, poznasz nie tylko informację o ważności ubezpieczenia OC oraz danych towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdzisz datę ostatniego badania technicznego i wartość przebiegu. Wystarczy podać takie informacje jak: numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji samochodu.
Więcej na ten temat dowiesz się z obszernego artykułu dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kupno-samochodu-bez-oc.
Gdy używane auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC…
Może okazać się, że upatrzony pojazd faktycznie pozostaje bez ważnego ubezpieczenia OC. Brak polisy wcale nie jest powodem, dla którego musisz rezygnować z zakupu. Fakt, że już wiesz o tym, że samochód nie jest ubezpieczony, pozwala uniknąć poważnych konsekwencji finansowych.
Jeżeli decydujesz się na podpisanie umowy kupna-sprzedaży, zaraz po jej zawarciu musisz wykupić polisę OC. Wcale jednak nie musi to być przypadkowa oferta. W ciągu kilku chwil możesz nabyć najtańsze ubezpieczenie samochodu – wystarczy, że zapoznasz się z informacjami dostępnymi na stronie https://rankomat.pl/tanie-oc.
Ubezpieczenie najszybciej kupisz przez internet, korzystając z serwisu porównywarkowego. Trzeba tylko wypełnić formularz, podając swoje dane i ubezpieczanego auta. W ciągu kilku chwil otrzymasz informację zwrotną na temat wysokości składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Po uregulowaniu należności otrzymasz potwierdzenie zawarcia polisy, dzięki czemu będzie można wyruszyć w drogę powrotną nowo nabytym samochodem.
Nie narażaj się na karę finansową za brak OC
Możesz też chwilowo zrezygnować z wykupywania polisy OC, jednak nieubezpieczonego auta nie będzie można prowadzić. Ponadto musisz liczyć się z karą finansową nakładaną przez UFG w związku z przerwaniem ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. W zależności od tego, jak długo pojazd pozostawał bez polisy, możesz zapłacić nawet 5600 zł (dane na 2021 rok dotyczące samochodu osobowego). Warto więc wykupić najtańsze OC, aby sporo zaoszczędzić i nie naruszać domowych finansów.