To jedna z najbardziej popularnych form lokowania własnych oszczędności. Jednocześnie wielu ludzi obawia się inwestycji w nieruchomość. Proces ten wydaje się być skomplikowany i wymagający ogromnej wiedzy. W jaki sposób się do niego zabrać? I co trzeba wiedzieć?

Inwestycja w nieruchomość – podstawowe możliwości

Pod tym pojęciem kryje się co najmniej kilka możliwości. Nie wszystkie są polecane osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z inwestowaniem w nieruchomości. Natomiast wszystkie wymagają pewnej wiedzy. Nie tylko dotyczącej samego procesu, ale i specyfiki miasta w których chcecie kupić nieruchomość. Taka wiedza między innymi pozwoli wybrać odpowiednią lokalizację.

Inwestycja w nieruchomość daje możliwość:

  • Najem krótkoterminowy – to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy. Najem krótkoterminowy bije rekordy popularności w miastach turystycznych. Wynajmowane są pojedyncze pokoje, ale i całe mieszkania. Taka forma zarabiania wymaga sporego zaangażowania inwestora.

  • Najem długoterminowy – to rozwiązanie polecane zwłaszcza początkującym. Inwestycja w nieruchomość na taki typ wynajmu charakteryzuje wysoka rentowność. Najbardziej „zyskowne” są duże miasta (Warszawa, Wrocław Kraków itp.). Najem długoterminowy wymaga wiedzy i odpowiedniego przygotowania (między aranżacja mieszkania przystosowana do najemców).

  • House flipping – w największym skrócie – jest to zakup nieruchomości i sprzedaż jej z zyskiem. Bardzo często kupowane są mieszkania z rynku wtórnego i przeznaczone do generalnego remontu. Takie lokale są tanie. Ten sposób inwestycji w nieruchomość nie jest polecany osobom początkującym.

  • Wynajem powierzchni biznesowych – coraz popularniejsza forma lokowania oszczędności. Wiele firm nie chce kupować biur czy przestrzeni magazynowej. Decydują się one na wynajem. Inwestor musi odpowiednio przygotować i dostosować takie powierzchnie.

Inwestycja w nieruchomość – najważniejsze aspekty

Skupmy się na kupnie mieszkania, a następnie wynajmowaniu go na dłużej. Istnieją trzy podstawowe grupy najemców. Pierwsza z nich – i zarazem największa – to studenci. Osoby zazwyczaj nie mające zbyt dużych wymagań co do wysokich standardów mieszkania. Duże znaczenie ma w tym wypadku lokalizacja. Najlepiej, aby mieszkanie było położone w okolicach ośrodka akademickiego. Rozchwytywane są też lokalizacje blisko centrum.

Drugą grupą najemców są młode osoby rozpoczynające dorosłe życie zawodowe. Przykładają oni dużą większą wagę do standardu i wyposażenia mieszkania. Szukają lokalizacji blisko swojego miejsca pracy. Trzecia z podstawowych grup najemców rodziny z dziećmi (najczęściej maksymalnie kilkuletnimi). W tym wypadku istotny jest wysoki standard i lokalizacja. Rodziny z dzieckiem wynajmują mieszkania położone raczej z dala od centrum miasta.

Zastanawiając się nad inwestycją w nieruchomość pod wynajem, staniecie przed jeszcze jednym pytaniem. Wybór rynku na jakim kupicie mieszkanie. Możliwości są dwie. Rynek pierwotny i wtórny. Drugi z wymienionych dotyczy używanych mieszkań. Nierzadko z kilkunastoletnim stażem. Są one tańsze niż te z rynku pierwotnego. I to ich najczęściej wymieniana zaleta. Mogą one jednak wymagać remontu. Często drogiego.

Rynek pierwotny to zakup nowego mieszkania (często jeszcze na etapie powstawania danej nieruchomości) od dewelopera. Najczęściej wymienianą zaletą takiej decyzji jest bezpieczeństwo takiej inwestycji. Dostępne są różne lokalizacje takich nowych osiedli.

Czy inwestycja w nieruchomość w 2021 się opłaca?

To jedno z częściej pojawiających się obecnie pytań. W dość oczywistym kontekście. Wciąż trwająca epidemia Koronawirusa odstrasza zwłaszcza początkujących inwestorów. Obawiają się oni przede wszystkim niepewności związanej z ewentualnym zyskiem lub stratami.

Eksperci odpowiadają na tak postawione pytanie dość jasno. Inwestycja w nieruchomość w 2021 jak najbardziej się opłaca. Rynek mieszkaniowy jest odporny na takie sytuacje. Warto też mieć na uwadze, że jeśli chcecie wynajmować taki lokal, to jest to inwestycja na lata. I w takim kontekście należy się do niej przygotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here