To jedna z chętniej wybieranych form lokaty oszczędności. Wiele osób chcących się na nią zdecydować „odbija się” od ogromu wiedzy, jaką trzeba poznać. Jak przygotować się do inwestycji w nieruchomość? Co jest najważniejsze?

Inwestycja w nieruchomość – jak to zrobić?

Przede wszystkim należy podejść do całego procesu z chłodną głową. Kupowanie mieszkanie „emocjami” to bardzo poważny błąd. Efektem może być nietrafiona inwestycja w nieruchomość. Poważny – również finansowy problem.

Generalnie, jeśli chcecie zainwestować w nieruchomość, to musicie się przygotować na wiele godzin przeglądania ogłoszeń i poszukiwań na rynku mieszkaniowych. W pewnym skrócie można cały proces przedstawić następująco. Na 300 ogłoszeń, które przyjrzyjcie, wybierzecie koło 10. Z tej grupy odpowiedzi wyślecie zapewne do 3.

Inwestycja w mieszkanie – wiedza o mieście

To pierwsza kwestia jaką należy się zająć. Aby dobrze przygotować się do inwestycji w nieruchomość należy poznać specyfikę miasta. Które rejony są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańców? W przypadku jakich lokalizacji ciężko mówić o wysokim poziomie bezpieczeństwa? Jak wygląda rynek nieruchomości? Czy jest to miasto perspektywiczne pod kątem rozwoju rynku pracy? To tylko kilka z pytań na które trzeba poznać odpowiedź.

Jaka forma inwestycji w nieruchomość?

Istnieje kilka możliwości. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości nie na wszystkie powinniście się decydować. Jednym z przykładów jest tzw. flipping mieszkań. To w największym skrócie kupno nieruchomości i sprzedaż jej po wyższej cenie. W takim wypadku ważna jest nie tylko znajomość miasta i rynku mieszkaniowego. Bardzo często konieczny jest remont takiego lokalu.

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę, najczęściej poleca się zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy. Przygotowanie do takiej inwestycji w nieruchomość jest dużo prostsze. Co oczywiście nie oznacza, że należy je zbagatelizować.

Równie popularną formą jest wynajem mieszkania krótkoterminowy. Mowa tutaj najczęściej o kilku dniach. Ta forma inwestycji w nieruchomość opanowała przede wszystkim rejony turystyczne.

Inwestycja w mieszkanie – kwestie formalne

Z nimi również trzeba się będzie zmierzyć. Warto więc je wcześniej poznać. Jednym z aspektów inwestycji w nieruchomość jaki trzeba poznać jest sprawdzanie stanu prawnego mieszkania. Zwłaszcza jeśli pochodzi ono z rynku wtórnego. Krokiem, który należy wykonać, jest lektura księgi wieczystej takiej nieruchomości. Można to zrobić bez wychodzenia z domu. Księgi wieczyste są dostępne w formie elektronicznej na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Każda z nich składa się z czterech działów. W pierwszym z nich znajdują się oznaczenia geodezyjne nieruchomości. Jak również spis praw jakie jej przysługują. 2 dział księgi wieczystej zawiera informacje dotyczące prawa własności. Kolejna z części jest bardzo istotna z punktu widzenia inwestycji w nieruchomość. Znajdują się w niej między innymi informacje dotyczące paw i roszczeń do lokalu. W tym dziale są także zawarte obciążenia danej nieruchomości. Ostatnia część to hipoteki ustawione na lokalu.

Inwestując w nieruchomość trzeba mieć też świadomość obowiązku opłacenia podatku od jej zakupu. W przypadku wyboru rynku pierwotnego kwestia ta jest przerzucona na dewelopera. W przypadku kupna mieszkania używanego, trzeba to zrobić samemu. Podatek od zakupu nieruchomości (określany skrótem PCC) wynosi 2% wartości rynkowej. Warto tutaj podnieść jeszcze jedna kwestię. Kupno bardzo taniego mieszkania może przyciągnąć uwagę Urzędu Skarbowego. To częsta sytuacja w której nabywa się nieruchomość po bardzo zaniżonej cenie. Należy dobrze umotywować taką sytuację. Zły stan mieszkania jest zwykle powodem niższej ceny.

Inwestowanie w nieruchomości jest przez ekspertów wciąż uznawane za najbezpieczniejszą formę lokaty własnych oszczędności. Przynosi ona również wysokie zyski. Trzeba się oczywiście liczyć też z pewnymi kosztami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here