Kupno własnego kąta to dla wielu osób najważniejsza decyzja w życiu. Wybór miejsca i samej nieruchomości, to jedna sprawa. Ale często pojawia się pytanie. Jak dostać kredyt na mieszkanie. Jakie wymagania spełnić i na co zwrócić szczególną uwagę.
Spis Treści
Jak zacząć starania o kredyt na mieszkanie?
Zanim zaczniecie przeglądać oferty banków, warto się do całego procesu przygotować. Po pierwsze dobrze byłoby zacząć od ograniczenia wydatków i stworzenia tak zwanej poduszki finansowej. Sytuacji w której można przez kilka miesięcy żyć z oszczędności nie wydając przy tym swojej wypłaty.
Elementem bez którego nie odbędzie się przygotowanie jest oszacowanie na jaką ratę miesięczną Was stać. Od tego też będzie zależeć mieszkanie na które będziecie sobie mogli pozwolić. Warto ją ustalić po poważnym i szczegółowym sprawdzeniu przychodów i wydatków związanych z domowym budżetem.
Sprawdź jaką wysokość kredytu możesz dostać
To kolejny krok jaki należy wykonać. W jaki sposób można to zrobić? Przede wszystkim potrzebujesz informacji ile zarabiasz w ciągu miesiąca. Oszacuj jaka wysokość kredytu Cię interesuje. Następnie określ jego czas. Załóżmy, że potrzebujecie 200 tysięcy złotych. Spłata kredytu zostanie rozłożona na 20 lat. W takim wypadku zarobek powinien wynosić w granicach 2500 zł. Oczywiście podajemy te informacje w pewnym uproszczeniu. Bank zanim udzieli kredytu na mieszkania sprawdza sporo rzeczy dotyczących ewentualnego pożyczkobiorcy.
Czym jest zdolność kredytowa i jak ją sprawdzić?
Właśnie ten aspekt mocno bank interesuje. Przyznanie takiej pożyczki na mieszkanie jest uzależnione od tego jak wygląda zdolność kredytowa. Przez tę ostatnią rozumie się zdolność do spłaty kredytu (wraz z odsetkami) w terminie, który został określony w umowie.
Zdolność kredytowa badana jest w dwóch krokach. Pierwszym jest analiza ilościowa. W tym wypadku badane są możliwości finansowe. Mowa tutaj o wydatkach i comiesięcznych przychodach. Pod uwagę brane są między innymi wydatki związane z utrzymaniem (czynsz, rachunki itd.). Sprawdzane jest również obecne zadłużenie. Czy w ogóle istnieje, a także jak wygląda sytuacja ze spłatą poszczególnych pożyczek.
Druga cześć to analiza jakościowa. W tym wypadku brany jest pod uwagę między innymi stan cywilny i ilość osób na utrzymaniu. Wiek, status mieszkaniowy i majątkowy – to kolejne czynniki mające wpływ na to, czy dostaniecie kredyt na dom. Istotne jest również wykształcenie i wykonywany zawód.
Swoją zdolność kredytową można bez większego problemu sprawdzić w internecie. Dostępne są specjalne, które dają taką możliwość.
Kredyt na mieszkanie a wkład własny
Generalnie od 2017 roku ten ostatni powinien wynosić 20% ceny rynkowej mieszkania. Warto mieć jednak świadomość, że są banki, które udzielą kredytu nawet na 90% kosztu. Wkład własny to niezwykle istotny aspekt związany z dostaniem pożyczki na mieszkanie.
Najbardziej pożądaną formą jest oczywiście gotówka. Ale niejedyną. Wkładem własnym przy staraniu się o kredyt mieszkaniowy może być na przykład działka budowlana. To oczywiście w przypadku osób chcących pożyczyć pieniądze na budowę domu.
Zdarzają się również sytuacje w której mieszkanie staje się zabezpieczeniem kredytu. Przykładowo posiadacie swoje „eM” na które nie musieliście pożyczać pieniędzy od banku. Chcecie zainwestować w nieruchomość celem jej wynajmowania. To bardzo popularna ostatnia forma zarabiania. Chcecie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. Bierzecie na to kredyt, a wspomnianym zabezpieczeniem jest dom.
Warto też mieć świadomość, że przez pandemię Koronawirusa w 2020 roku banki zmieniły podejście do przyznawania kredytów. Wiele z nich zaostrzyło wymogi. Na przykład podniosły wymagany wkład własny z 20 do 30%. Takie informacje można znaleźć na stronach poszczególnych banków i serwisach branżowych. Warto – zanim zaczniecie się ubiegać o kredyt na mieszkanie – te ostatnie dokładnie śledzić. Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji i poradników. Dowiecie się z nich między innymi tego czego należy unikać w kontakcie z bankami.