To pytanie, które zadaje sobie na pewnym etapie życia, prawie każdy. W jaki sposób ograniczyć swoje wydatki? Jak stworzyć pewnego rodzaju poduszkę finansową, która pozwoli na przykład zainwestować w nieruchomość? Lub po prostu oszczędzić.

Ograniczenie wydatków – raport z domowego budżetu

W największym skrócie musi on zawierać zarówno Wasze przychody, jak i pieniądze, które wydajecie. Taki raport z domowego budżetu można przygotować raz na miesiąc. Pewnym rozwiązaniem są też krótsze odcinki czasowe (np. siedem dni). Co powinno się znaleźć w takim raporcie? Załóżmy, że zrobicie go raz w miesiącu.

Raport z domowego budżetu:

  • Przychody (a więc ile wypłaty dostaliście w miesiącu)
  • Koszty stałe (czynsz, rachunki)
  • Wydatki związane z pewnymi dobrami (mamy tutaj na myśli na przykład benzynę do samochodu)
  • Wydatki związane z podstawowymi potrzebami (jedzenie itd.)
  • Dodatkowe wydatki

Po stworzeniu kilku takich raportów będziecie mieli świadomość jak w pewnym zarysie wyglądają wydatki. A także tego czy można je w jaki sposób ograniczyć. W grupie wspomnianych dodatkowych wydatków mogą znaleźć się pewne przyjemności na których można by oszczędzić. Ale też bardzo często po przejrzeniu takiego domowego budżetu da się zauważyć pewne płaszczyzny, które pozwolą odłożyć nieco pieniędzy.

Ograniczenie wydatków – świadome odżywianie

Wiele badań wskazuje, że to właśnie w tym wypadku dochodzi najczęściej do „przeciekania” domowego budżetu. I wbrew temu co by się mogło wydawać nie są to w skali miesiąca małe pieniądze. Świadome odżywianie to przede wszystkim unikanie kupowania nadmiernej ilości produktów. Takich, które nie jesteście w stanie przejeść i wylądują one w koszu. A to oznacza zbędne wydatki.

Pod proces świadomego odżywiania można również „podpiąć” zakupy. Nauczenie się w jaki sposób do nich podchodzić, może zająć chwilę czasu. Ale to cenna inicjatywa. Takie świadome zakupy to suma małych kroków. Na przykład – i to jedna z częściej podawanych rad – należy unikać chodzenia na nie kiedy jesteśmy głodni. W takiej sytuacji najpewniej kupicie zdecydowanie więcej, niż Wam potrzeba. Efekt został opisany już wyżej. Na zakupy warto także chodzić z listą. Spisać na niej produkty, których faktycznie będziecie potrzebować. Znajomość cen w poszczególnych sklepach również będzie przydatna.

Ustabilizowanie sytuacji finansowej

To konieczny krok do ograniczenia wydatków. Ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej przede wszystkim będzie wymagało – oczywiście w miarę możliwości – uporządkowania kwestii związanych z kredytami. Aby ograniczyć wydatki na początku będzie je trzeba spłacić. W ten sposób uzyskacie wspomnianą we wstępie poduszkę finansową. A to z kolei pozwoli przejść do etapu inwestowania odłożonych pieniędzy. Oczywiście nie zapominając przy tym o pilnowaniu domowego budżetu.

Gdzie zainwestować swoje oszczędności?

Przede wszystkim w coś co jest bezpieczne i przynosi zyski. Zwykle w tym przypadku podawane są lokaty bankowe i nieruchomości. Ta druga forma inwestycji ma wyższą rentowność. Natomiast wymaga większego zaangażowania i wiedzy. Do takiej inwestycji w nieruchomość należy się przygotować. To między innymi wiedza na temat tego w jaki sposób funkcjonuje rynek mieszkaniowy. Jak pod tym kątem wygląda miasto w którym być może zainwestujecie. To jednak nie wszystko.

Konieczne jest poznanie wiedzy na temat poszczególnych form inwestycji w nieruchomość. Czym się one charakteryzują? Których należy unikać, jeśli nie posiadacie dużego doświadczenia. Dzięki takim informacjom unikniecie nietrafionej inwestycji w mieszkanie.

Co ważne, również i w tym wypadku można pomyśleć o ograniczeniu zbędnych wydatków. Na takiej inwestycji przede wszystkim chcemy zarabiać, a nie wciąż do niej dokładać. Bardzo popularne jest kupowanie mieszkania, a następnie wynajmowania go. Pozwala to na comiesięczne zyski. Oczywiście przy założeniu, że ktoś w nim mieszka. Nie zawsze tak to wygląda. Zwłaszcza, jeśli kupicie nieruchomość w słabej lokalizacji, albo w niebezpiecznej okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here