Często przedstawiane jako idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zarabiać duże pieniądze bez wychodzenia z mieszkania. Czym jest marketing afiliacyjny? Czy każdy może się tym zajmować? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Czym jest marketing afiliacyjny?

Określa się go mianem pewnego specyficznego modelu biznesowego. Marketing afiliacyjny jest też opisywany jako partnerski. Z jednej strony mamy potencjalnego reklamodawcę. Z drugiej jest osoba, która można określić jako partner. Obie strony mają swoje wymogi, oczekiwania i też pewne perspektywy.

Co daje i czego oczekuje reklamodawca:

  • Posiada produkt lub usługę
  • Chce poszerzyć działanie content marketingowe
  • Dotarcie do nowych klientów (dzieli się przy tym zyskiem)
  • Chce reklamować swoje produkty lub usługę

Co daje i czego oczekuje partner:

  • Ma spore zasięgi (blog, social media itd.)
  • Posiada specyficzną grupę odbiorców
  • Chce monetyzować swoje treści i zasięgi
  • Prowadzi działanie marketingowe (SEO, copywriting)

Czy każdy może na tym zarabiać?

I tak i nie. Z jednej strony, aby wziąć udział w marketing afiliacyjnym wystarczy posiadać konta w social media, blog i już można w taki sposób zarabiać. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Przede wszystkim, aby faktycznie zarabiać duże pieniądze, potrzebna jest spora grupa odbiorców, a więc wytwarzane przez nas zasięgi. Po drugie przydatne będą umiejętności związane z marketingiem internetowym, tworzeniem stron, SEO itd. Oczywiście nie każdy marketing afiliacyjny tego wymaga. Czasem wystarczy po prostu umieścić baner na swojej stronie.

Tak naprawdę ilość programów tego typu jest tak duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Spełniających wymogi i możliwości danej osoby. Wybrać produkt, który jest odpowiedni do Waszej strony, bloga itd.

Jak wybrać program afiliacyjny dla siebie?

Przede wszystkim warto się zastanowić co właściwie możesz zaoferować. Czy posiadasz bloga? Jaką tematyką się zajmujesz? Jak wygląda społeczność zgromadzona wokół niego, a także w Twoich social mediach.

Druga i niemniej ważna sprawa, to w czym właściwie chcecie uczestniczyć. Są na przykład kampanie afiliacyjne w którym zadaniem jest reklamowanie produktów, czy bardziej suplementów diety. Przeznaczonych na wiele problemów (odchudzanie, trądzik, rozstępy itp.). Jeśli na przykład prowadzić blog orbitujący wokół mody, to warto poszukać programów afiliacyjnych domów odzieżowych.

Obecnie bardzo często sklepy z konkretnymi produktami oferują takie rozwiązanie. Warto więc rozejrzeć się po sieci. Zanim zdecydujesz się na dany sklep, zastanów się, czy Twojej społeczności spodoba się takie rozwiązanie. I czy w konsekwencji faktycznie będziesz zarabiać.

Pojęcia związane z marketingiem afiliacyjnym

Takie, które warto poznać. Jednym z najważniejszych i jednocześnie takim na które będziecie często zwracali uwagę jest konwersja. Można je określić jako zdarzenie generowane przez użytkownika za które zapłaci reklamodawca. Prosty przykład. Osoba, która klikając w link afirmacyjny, dokona zakupu produktu, powoduje, że jako Partner dostaniesz za to pieniądze. Im wyższa konwersja, tym więcej będziesz zarabiać.

Drugim pojęciem, które się już pojawiło jest link afiliacyjny. Jest to unikalny kod dla każdego partnera (często również produktu), dzięki któremu reklamodawca wie jaki partner coś sprzedał. Taki link zwykle ma bardzo specyficzną formę. Zapewne zdarzyło się z nim spotkać. Chociaż raczej są one ukrywane pod postacie normalnie wyglądających adresów (np. www.nazwaproduktu.pl).

Często pojawiającym się pojęciem jest Lead. To osoba (na przykład czytelnik Twojego bloga), która może zostać klientem. A więc przyczynić się do podwyższenia konwersji. Warto mieć świadomość jeszcze jednej kwestii. Jak wygląda wypłata uzyskanych środków. Bardzo często wygląda ona w ten sposób, że należy osiągnąć pewien pułap, aby zostały one przelane na Twoje konto bankowe. W poszczególnych programach afiliacyjnych można być on inny. Warto na to zwrócić uwagę, zanim wybierzecie konkretnego reklamodawcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here