Przydadzą się one zarówno osobom bez doświadczenia, jak i tym, które chcą zmienić swoje dotychczasowe miejsca zatrudnienia. Jak znaleźć pracę? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jak znaleźć pracę – zacznij od analizy

Nie tylko własnej osoby. Przede wszystkim przeanalizuj branżę w której chcesz znaleźć pracę. Jak wygląda w niej konkurencja? Jakie umiejętności i kompetencje są w niej cenione najwyżej. W tym kontekście zastanów się, czy faktycznie szukasz pracy w dobrym miejscu. Być może masz niewystarczające kompetencje i doświadczenie. Być może lepsza będzie inna branża. Często praktykowanym rozwiązaniem jest zmiana tej ostatniej. Przekwalifikowanie się może otworzyć przed Tobą całkiem nowe możliwości. Co istotne pozwala również uniknąć wypalenia zawodowego.

Dlaczego tak długo szukam pracy?

To bardzo istotne pytanie. Odpowiedź na nie i zrozumienie w czym leży problem, może ułatwić znalezienie pracy. Wprowadzenia pewnych zmian w czasie procesu szukania. Takich, które usprawniają ten ostatni.

Najczęściej długi czas szukania pracy jest związany ze sporą konkurencją w danej branży. W tym wypadku warto śledzić różnego rodzaju rankingi wskazujące najpopularniejsze zawody. Pozwala to znaleźć niszę dla siebie. Takie rankingi bardzo często dają też odpowiedź na pytanie w których z branż szuka się nowych pracowników. Tak jest chociażby w przypadku programowania. To jedna z najpopularniejszych obecnie branż. Bez trudu można znaleźć pracę jako programista.

Drugą możliwością są zbyt niskie kompetencje. W tym wypadku rozwiązań jest co najmniej kilka. Po pierwsze możesz zainwestować swój czas w ich podniesienie. W wielu branżach można to zrobić nie wychodząc z domu. Są dostępne kursy podnoszące kompetencje i uczące nowych poprzez internet. Dotyczy to nie tylko zawodów związanych z branżą IT. Możesz też zdecydować się zdobywać swoje umiejętności na własną rękę. W obu przypadkach masz możliwość poznania nowych ludzi. „Kontaktów”, które pozwolą Ci szybciej znaleźć pracę. Ale to nie wszystko co możesz zrobić.

Aby znaleźć pracę, trzeba się wyróżnić

Wyobraź sobie następującą sytuację. Jesteś właścicielką niewielkiej firmy i szukasz nowego pracownika. Chcesz go wybrać sama, a więc przeglądasz wszystkie CV. Niech będzie ich czterdzieści. Po drugiej dziesiątce możesz mieć już dosyć. Zwłaszcza, że wszystkie wyglądają właściwie tak samo.

A teraz odwróćmy sytuację. Jesteś osobą, która chce znaleźć pracę w tej firmie. Twoje CV niczym się nie wyróżnia. Całkiem możliwe, że szefowa tylko rzuciła na nie okiem, bo było w tej drugiej dziesiątce. Straciłaś szansę na pracę. I właśnie dlatego musisz się wyróżnić.

Po pierwsze niech Twoje CV będzie profesjonalne. Przygotowane również pod konkretną firmę w której chcesz zdobyć pracę. Informacje w CV na temat tego, że do tej pory zajmowałaś np. stanowisko kasjerki w sklepie nie mają żadnego znaczenia, jeśli chcesz zdobyć pracę w marketingu. Mogą Ci wręcz zaszkodzić.

Jeśli ogłoszenie i branża tego wymagają warto również przygotować portfolio. Im staranniej do tego podejdziesz, tym większa szansa, że zrobi ono spore wrażenie. A Ty będziesz mieć otwartą drogę do nowej pracy. Portfolio to też znak dla pracodawcy, że jesteś osobą aktywną. A to ogromna zaleta z jego punktu widzenia.

Na koniec jeszcze jedna kwestia w kontekście znalezienia pracy w dzisiejszym świecie. Musisz być aktywna w sieci. Mamy tutaj na myśli działania, które pozwolą zdobyć pracę. Na pewno warto założyć profesjonalne profile na branżowych portalach. Na pewno warto również zainwestować czas w założenie i rozwijanie konta na linkedin. Oczywiście konta na innych portalach społecznościowych są wskazane. Natomiast zwróć uwagę na to co w nich zamieszczasz. Pracodawcy bardzo często sprawdzają konta swoich przyszłych pracowników. Może więc dobrym pomysłem jest – przynajmniej w czasie szukania pracy – ograniczenie wrzucania postów, które mogą spowodować negatywny odbiór Twojego przyszłego pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here