Jeśli chcesz zbudować markę swojej niewielkiej firmy, to będzie to wiedza niezbędna. Znajomość podstaw strategii SEO pozwala wykonać sporo działań bez potrzeby zlecenia komuś z zewnątrz. A to oczywiście oznacza niższe koszty.

Czym jest SEO?

Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jeśli nie masz pojęcia, jak rozszyfrować to pojęcie, to czas najwyższy to zmienić. Jest to skrót od angielskiego search engine optimization. Oznacza on wszelkie działania, które mają na celu poprawę widoczności Twojej strony www w wyszukiwarkach. To między innymi optymalizacja na przykład sklepu internetowego. Często SEO jest łączone z content marketingiem. Nie jest to jednak prawidłowe.

Dlaczego SEO jest tak ważne? Bo daje możliwość zaistnienia w wyszukiwarkach w darmowych wynikach. Możesz oczywiście wydawać pieniądze na reklamy. W takiej sytuacji Twoja strona będzie widoczna na pierwszych miejscach. Natomiast w momencie, gdy jej czas się skończy, stracisz „wejścia”. Odpowiednio stworzona i wdrożona strategia SEO pozwoli Ci zdobywać klientów i userów z darmowego wyszukiwania.

Czym jest strategia SEO?

W największym skrócie to plan pewnych działań, których głównym zadaniem jest zwiększenie widoczności strony w sieci. Najczęściej taką strategię SEO opracowuje się na czas od kilku do kilkunastu miesięcy. Powinna być ona na tyle elastyczna, aby w trakcie je wprowadzania, można było wprowadzać pewne zmiany. Są one swoistego rodzaju szybką odpowiedzią na pewne niepożądane efekty dotychczasowego działania. Ale jest również inny powód. SEO w ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo mocno się zmieniło. Pojawiały się nowe zasady, znikały stare. W ciągu z kolei ostatnich paru lat takie zmiany zachodzą dużo bardziej dynamicznie. Zdarza się więc, że strategia SEO przygotowana na kilkanaście miesięcy traci pewne podstawy.

Jaki cel ma strategia SEO?

Najczęściej jest to zwiększenie sprzedaży. Jeśli masz sklep internetowy w którym sprzedajesz na przykład handmade, to Twoim celem jest podniesienie liczby osób, które go odwiedzą. I oczywiście dokonają zakupu. To tak podniesienie konwersji. Czyli w największym skrócie – procent dokonanych zamówień ze wszystkich odwiedzających Twój sklep.

Celem strategii SEO może być też zwiększenie ruchu na stronie. Dzięki temu można zbudować świadomość marki. Więcej osób pozna firmę, a więc możliwe, że skorzysta z jej usług.

Strategia SEO składa się z trzech etapów:

  • Audyt strony – dokonanie analizy jej wszelkich elementów, aby w ten sposób poznać jej zalety, ale także największe wady. Taki audyt jest oparty o czynniki istotne z punktu widzenia botów indeksujących (w tym najpopularniejszej przeglądarki, czyli Google). Sprawdza się między innymi jakość kodu strony, linkowanie wewnętrzne, meta- dane i profil linków przychodzących.
  • Planowanie strategii – na podstawie wyników uzyskanych z audytu SEO i celów, jakie są wyznaczone, przedstawiony zostaje plan działania. Jak zostało wspomniane – najczęściej na czas od kilku do kilkunastu miesięcy.
  • Wdrażanie działań – ostatni, ale wcale nie najmniej ważny krok strategii SEO. Oprócz wdrażania konkretnych działań bardzo istotne jest również analizowanie na bieżąco uzyskiwanych wyników. To pozwala na ewentualną korektę.

Czy SEO można wykonać samemu?

Tak. Przy założeniu, że poświecisz czas na zdobycie wiedzy na ten temat. Jak również później na opracowanie strategii SEO. I oczywiście jej wdrożenie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, możesz takie działanie zlecić firmie lub osobie, która się takim rzeczami zajmuje. To drugie rozwiązanie jest tańsze. Natomiast ciężko stwierdzić, jakie będą efekty. Zwłaszcza, jeśli zadanie (czytaj: strona, sklep internetowy) jest rozbudowane. W takiej sytuacji może się okazać, że lepiej zlecić je profesjonalnej firmie.

Strategia SEO wymaga określenia pewnych słów kluczowych, zaplanowania (w konsekwencji wykonanie) treści. Te ostatnie muszą być wykonane zgodnie z wytycznymi. Te z kolei są wyznaczone przez sposób analizowania i ocenia treści przez boty indeksujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here