Takie pytanie zadają nie tylko młode osoby stające przed wyborem kierunku studiów. Również osoby starające się zmienić zawód. Jakie więc są możliwości pracy i kariery w finansach? Na jaki kierunek warto się zdecydować?
Podstawowe możliwości kariery w finansach
Tych najpopularniejszych dróg jest co najmniej kilka. Ale ogólnie możliwości pracy i kariery w finansach jest bardo dużo możliwości. Jedną z popularniejszych jest księgowość i rachunkowość. To też zresztą pierwsza myśl jaka przychodzi w kontekście kariery w finansach. Księgowość i rachunkowość jest też raczej kojarzoną z wąską specjalizacją. Nic bardziej mylnego. Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej wymagają szerokiej wiedzy. Warto też dodać, że osoby wybierające taki kierunek zawodowy mają spore pole do rozwoju. To między innymi pewne rodzaje akredytacji (np. ACCA) umożliwiających szybki awans zawodowy.
Kolejna możliwość pracy i kariery w finansach, to doradca inwestycyjny. Czym zajmuje się taka osoba? W największym skrócie pozwala klientowi na pewne rozpoznanie na rynku związanym z inwestycjami i pomaga w wyborze odpowiednich instrumentów finansowych. Warto wiedzieć, że doradca należy do zawodów, które są regulowane przez KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Kariera w przypadku takiej drogi zawodowej może być bardzo spektakularna.
Kolejną możliwości jest doradca podatkowy. To już zdecydowanie bardziej zaawansowana forma pracy. Egzamin na doradcę podatkowego wymaga między innymi złożenia pewnych dokumentów. To między innymi odpis dyplomu wykształcenia wyższego. Za taki egzamin należy również zapłacić. To kwota 900 złotych.
Ostatnią możliwości kariery w finansach jaka zostanie zaprezentowana to audytor. Osoba pracująca w takim zawodzie zajmuje się oceną sprawozdań finansowych. Audytor bada również proces kontroli wewnętrznej w danej firmie, a także przygotowuje raporty ze swojej pracy.
Czy każdy może pracować w finansach?
I tak i nie. Nie wygląda to tak samo jak w przypadku bycia programistą. W tym ostatnim zawodzie odnajdzie się właściwie każdy. Nie trzeba mieć do tego wykształcenia kierunkowego. W przypadku pracy i kariery w finansach – w niektórych branżach – również takowego nie trzeba. I tak na chociażby w banku w zasadzie pracować może każdy. Bez doświadczenia i wykształcenia kierunkowego można zdobyć stanowisko doradcy. Oczywiście w przebiegu pracy pojawiają się różnego rodzaju szkolenia, które pozwolą poszerzyć kompetencje.
Natomiast faktem jest, że jednym z pierwszych kroków na drodze kariery w finansach są kierunkowe studia wyższe. Najlepiej uczelni ekonomicznych. Ale tak naprawdę wyższe wykształcenie ma ogromny wpływ na możliwości zdobycia atrakcyjnej posady.
Praca w finansach nie obędzie się bez znajomości języków. Angielski to w tym momencie absolutne minimum. Język niemiecki, rosyjski i hiszpański są bardzo cenione przez pracodawców. Możliwość porozumiewania się w kilku z nich daje możliwości dużej kariery w finansach. W ostatnich latach na popularności zyskują też mniej „znaczące”. To na przykład duński, norweski i flamandzki.
Wielu ekspertów podkreśla, że najlepiej w finansach poradzą sobie osoby, które będą potrafiły znaleźć dla siebie niszę. Pewną specjalizację. Dzięki temu droga do pracy w finansach będzie stała otworem. Jednocześnie pozwoli to na negocjacje dotyczące zarobków.
Generalnie osobom, które chcą pracować w finansach poleca się ciągłą pracę nad sobą. Rozwój kompetencji, szkolenia i zdobywanie dodatkowych umiejętności. Wszystko po to, aby piąć się po szczeblach kariery w finansach.
Pewnym – często pomijanym aspektem – jest znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki temu można uniknąć wypalenia zawodowego. Znalezienie sobie pasji (fotografia, jazda na rowerze, wspinaczka) pozwala się odprężyć i zregenerować. To ważne jest w zasadzie w każdej branży. Ale to właśnie w finansach trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. Tym bardziej, że niektóre zawody związane z tą branżą, są bardzo stresogenne.