Taka forma rozwoju zawodowego ma swoich przeciwników i zwolenników. Jak każda forma zarabiania pieniędzy, taka i ta ma plusy i minusy. W poniższym poradniku skupiliśmy się przede wszystkim na zaletach pracy w dużej firmie. I tym dlaczego wiele osób wybiera korporacje.

Praca w korporacji – mity

Na początek kwestia, która w ciągu ostatnich dwóch dekad, urosła do wręcz mitycznych rozmiarów. Forma funkcjonowania w dużej firmie i sam pracownik korporacji. Ten ostatni zwykle przedstawiany jest jako osoba w garniturze. Koniecznie z aktówką, kawą w kubku (może być termicznym) i telefonem przyklejonych do ucha. Nierzadko ze sztucznym uśmiechem. Szczególnie na spotkaniach biznesowych.

Praca w dużej firmie często jest kojarzona z stresem, a także szybkim wypaleniem zawodowym. Nie jest to coś, co można określić jako przyszłość w jasnych barwach. O ile faktycznie istnieją korporacje w których praca – w pewnym momencie – może do tego doprowadzić, to od pewnego momentu widać bardzo ciekawy trend. Duże firmy starają się inwestować w pracowników. Między innymi zapewniając im warunki, które zrekompensują stres, a także pozwolą uniknąć wypalenia zawodowego.

Zalety pracy w dużej firmie

Jednym z częściej wymienianych plusów są warunki pracy. I faktem jest, że obecnie duże firmy dbają o te ostatnie. Trendy w tej kwestii zaczęły wyznaczać firmy z Doliny Krzemowej. Jako pierwsze zdały sobie sprawę z tego, że warunki pracy ( i pewne usprawnienia) mają bezpośredni wpływ na produktywność.

Na początek kwestia samej formy wykonywania zadań. Duże firmy często dają możliwość wykonywania praca „na miejscu” lub zdalnie (zwykle 2-3 dni w tygodniu). Z tego mogą się ucieszyć rodzice, których dziecko zachorowało i trzeba zostać z nim w domu. A skoro już jesteśmy przy najmłodszych. Duże firmy bardzo często mają w swojej ofercie darmowy żłobek i przedszkole dla dzieci swoich pracowników.

W ostatnich latach sporo zostało zrobione w kwestii warunków pracy w biurze. Począwszy od pokojów do relaksu. To w nich pracownik może się zregenerować. Co znajduje się w takich pomieszczeniach? Wszystko zależy od inwencji pracodawców. Zwykle to dostęp do gier video, piłkarzyki, fotele, dmuchane pufy, ekspres do kawy itd. W pokojach do relaksu znajduje się sporo zieleni. Rośliny wspomagają odpoczynek i regenerację organizmu.

Wymieniając zalety pracy w dużej firmie nie sposób pominąć karnetów na siłownie, basen i do klubów fitness. Mają one szerokie grono zwolenników.

Korporacje dbają też o rozwój osobisty swoich pracowników. Owszem robią to przede wszystkim patrząc na swoje przyszłe korzyści. Natomiast jako osoba zatrudniona w dużej firmie również na tym skorzystacie. W obrębie jednej korporacji można się również przebranżowić. To bardzo popularne rozwiązanie, zwłaszcza wśród obecnych czterdziestolatków. Zmiana branży często oznacza całkowicie nowe wyzwanie. Nierzadko praca, która będzie wykonywana, jest kompletnie różna od dotychczasowej. Ktoś, kto prowadził sekretariat, postanawia przenieść się na inne piętro i zostać programistą. Korporacje zapewniają darmowe kursy dla takich osób i fachową pomoc.

Wielu pracowników dużych firm jako główną zaletę pracy w takim miejscu wymienia stabilizację. I faktycznie można o niej mówić. Korporacje są bardziej odporne na zawirowania niż małe firmy.

Czy praca w dużej firmie ma wady?

Oczywiście. Jaka każda forma pracy. Jedną z najczęściej wymienianych wad korporacji jest wszechobecny stres. Pomimo tego, że duże firmy sporo robią, aby go ograniczyć lub usprawnić walkę z nim nie każdy sobie z tym radzi.

Kolejna wada dotyczy czasu pracy. Mitem jest przeświadczenie, że praca w dużej firmie ogranicza się do poniedziałek – piątek i 9 do 17. Bardzo często trzeba przesiadywać przy komputerze zdecydowanie dłużej. A i zabieranie pracy do domu jest już normą. Czy praca w dużej firmie jest dla każdego? Zdecydowanie nie. Jeśli do wykonania postawionych przed Wami zadań potrzebujecie spokoju i skupienia, to w sporej wielkości biurze możecie mieć z tym problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here