Być może właśnie zastanawiacie się nad zmianą branży. Pracowałyście jako manager w dużej firmie, ale chcecie zdobyć nowe doświadczenia. Być może to właśnie zostanie programistą jest Waszą przyszłością. Jak się zabrać do całego procesu?

Jak zostać programistą – czy potrzebne są studia kierunkowe?

To jedno z częściej pojawiających się pytań. Osoby chcące zająć się kodowaniem, zastanawiają się, czy potrzebne są do tego studia kierunkowe. W kontekście bycia programistą pojawia się też pytanie o znajomość matematyki. W obu przypadkach odpowiedź brzmi „nie. Oczywiście znajomość matematyki i studia kierunkowe będą pomocne, ale nie są koniecznie.

Dużo ważniejsze są analityczny umysł i zdolność logicznego myślenia. Ogromne znaczenie ma również chęć nauki i rozwoju. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że koder to ktoś, kto wiedzę musi przyswajać non stop. Nie chodzi o podstawy języka programowania jakiego się używa (te zwykle nie ulegają dużym korektom). Branża IT rozwija się w ogromnym tempie i jako programista trzeba za tym nadążać.

Jaki język programowania wybrać?

To kolejny dylemat przed jakim będziecie postawieni. Częściowo pomocna będzie ścieżka kariery jaką chcecie wybrać. Niektóre z języków programowania lepiej sprawdzają się w przypadku tworzenia aplikacji (również webowych). Inne z kolei są stworzone do Machine Learning czy robienia stron www. Są też języki programowania, które sprawdzają się w kilku różnych częściach programowania.

Pewną wskazówką mogą być rankingi popularności języków. W tym momencie są to odpowiednio Python, Java, JavaScript i C#. Jeśli nie miałyście do tej pory żadnego kontaktu z programowaniem, to najczęściej polecanym językiem jest pierwszy z wymienionych. Przede wszystkim ze względu na łatwą składnię. I tutaj jedna ważna uwaga. Język angielski to mus. Po pierwsze dlatego, że jest uniwersalny. Posługują się nim programiści na całym świecie. Sam kod również jest tworzony w języku angielskim (najlepszym przykładem wspominany Python).

Jak uczyć się programowania?

Przy założeniu, że jesteście już dawno po studiach i chcecie zmienić branżę. Są dwie podstawowe możliwości. Pierwsza z nich to Bootcamp. To kurs prowadzony zwykle przez kilka miesięcy. Natomiast bez problemu – jeśli zachodzi taka potrzeba – można go łączyć z pracą i codziennym życiem. Takie kursy są płatne. Oferują bardzo konkretne umiejętności, jakie nabędzie po jego ukończeniu. Nierzadko taki kurs ma również gwarancję pracy. Ceny są różne. Zależne między innymi od zakresu nauki, ale też i języka, jakiego będziecie chcieli się nauczyć.

Druga możliwość to internet i darmowe kursy i tutoriale. Przy własnym zaangażowaniu można i w taki sposób zostać programistą. Idealne rozwiązanie to połączenie obu dróg. I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Jeśli chcecie zostać programistą musi nauczyć się pytać i szukać rozwiązań. Jak również korzystać z cudzych pomysłów lub je usprawniać. Warto zapoznać się z dwoma portalami. Jednym jest Stackoverflow. To tam można zadać pytanie dotyczącego problemu w Waszym kodzie z jakimi się zmagacie.

Drugim portalem jest Github. Miejsce w którym gromadzą się programiści z całego świata. Na Githubie można gromadzić swój kod (tworząc swoistego rodzaju portfolio), szukać inspiracji, przeglądać rozwiązanie innych programistów. W ten sposób uczyć się.

Jeśli chcecie nauczyć się programować, to przede wszystkim musicie zacząć pisać kod. To podstawowa zasada. Dobrym pomysłem – zanim na przykład zdecydujecie się na płatny kurs – jest sprawdzenie darmowych tutoriali wprowadzając w świat danego języka. W ten sposób można poznać jego podstawy. A jednocześnie przekonać się, czy faktycznie programowanie jest dla Was. Pisanie kodu, rozwiązanie problemów powinno sprawiać przede wszystkim radość i satysfakcję. Jeśli ma się to tylko ograniczać do wklepywania kolejnych linijek i czekanie na koniec dnia pracy, to warto dobrze się zastanowić, czy aby na pewno to dobry pomysł. Możecie potrzebujecie zmiany branży, ale na inną niż programowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here