Termin, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Rozwój osobisty stał się istotny nie tylko z perspektywy ścieżki zawodowej. Celem może być też rozwijanie talentu, który przerodzi się w hobby. Co jest najważniejsze w całym procesie? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Spis Treści
Czym jest rozwój osobisty?
Na początek odpowiedź na tak postawione pytanie. W zasadzie nie ma konkretnej definicji rozwoju osobistego. Pojęcie to można opisać jako próba poznawania pewnych metod i sposobów, których celem jest wykorzystanie w spersonalizowany sposób, aby osiągnąć sukces. Ten ostatni rozumie się na wiele sposobów. To może być awans w pracy. Wspomniane rozwijanie swoich talentów w celu osiągnięcia sukcesów na przykład w sztuce.
Rozwój osobisty bardzo często określa się jako drogę do uświadomienia sobie własnego potencjału. Efektem może być między innymi wypracowanie nowych kompetencji. Skutkiem tego można być zmiana pracy. Wiele osób w okolicach 40 stara się znaleźć coś nowego dla siebie. Wybierają nowe zawody, takie jak marketing internetowy. W tej nierzadko radykalnej zmianie pomagają kwestie związane z rozwojem osobistym. Chociaż wiele spraw robimy w sposób podświadomy.
Rozwój osobisty – od czego zacząć?
To kolejne pytanie, które przewija się przez fora internetowe i grupy facebookowe. Proces rozwoju osobistego można rozpisać na pewne kroki. Pierwszym z nich jest określenie własnych potrzeb. Tego jakich kompetencji chcecie się nauczyć. I do jakiego celu mają one prowadzić. Taki podstawowy plan można rozpisać na kroki:
-
Określenie celu (zmiana pracy, rozwój pasji itd.)
-
Czy można nauczyć się (zdobyć wiedzę) samemu?
-
Określenie czy jest potrzebna pomóc (przynajmniej na początku)
-
Przejście do działania
Oczywiście tych kroków może być więcej. Poszczególne z nich mogą być rozpisane na dodatkowe stopnie do przejścia. W kontekście rozwoju osobistego często pojawia się określenie kompetencja. Można ją opisać jako połączenie wiedzy, umiejętności i pewnych postaw związanych z danym zagadnieniem. Na przykład z branżą zawodową.
Rozwój osobisty w pracy zawodowej
To jeden z najczęściej wymienianych kwestii związanych z kształtowaniem i rozwojem kompetencji. Obecnie pracodawcy udostępniają możliwość rozwoju osobistego. Dzięki temu zyskują świadomych i wykwalifikowanych pracowników.
Jeśli w firmie nie ma takiej możliwości, można pomyśleć o rozwoju osobistym na własną rękę. Zanim zabierzecie się do tego procesu, trzeba dokładnie określić jakie kompetencję chcecie uzyskać. I w jaki sposób przyda się to w pracy. Można to robić samemu, albo skorzystać z gotowych kursów. W internecie można znaleźć ich ogromną ilość. Oczywiście często wiąże się to z poniesieniem pewnych kosztów finansowych. Natomiast warto je – zanim zdecydujecie się na konkretny kurs – zestawić z potencjalnym zyskiem.
Źródła przydatne w rozwoju osobistym
Jeden został już wymieniony. To płatny kurs. Ale na początku warto rozejrzeć się za darmową pomocą. I tutaj znowu przede wszystkim bryluje internet. Za przykład posłuży chęć zmiany dotychczasowej pracy na inną. Interesuje Was bycie programistą. Są oczywiście dostępne płatne kursy. Natomiast sporo informacji i źródeł ma charakter darmowy. Na Youtubie można także znaleźć „free” kursy kodowania. Oczywiście wiele z nich skupia się na podstawach danego języka programowania. Ale po pierwsze – od czegoś trzeba zacząć. Po drugie znajdziecie również sporo kursów dla zaawansowanych.
W przypadku nauki kodowania można także korzystać z pomocy innych. Tak jak zostało wspomniane wyżej przy krokach rozwoju osobistego. W tym wypadku to portale takie jak Github i Stackoverflow.
Na koniec jeszcze jedna istotna kwestia w kontekście rozwoju osobistego. Warto notować swoje kolejne osiągnięcia. Takie monitorowanie swoich kroków może bardzo motywować. Widząc, co udało się zrobić w konkretnym przedziale czasowym, spowoduje że chętniej podejmiecie kolejne działania. A o to o przecież – „przesuwanie kolejnych granic” – chodzi w przypadku rozwoju osobistego.