Porady, które znajdują się poniżej, przydadzą się zarówno manegerom jak i samozatrudnionym. Wszystkim tym, którzy chcą poprawić efektywność pracy. Tak, aby jej efekty były zadowalające.

Czym jest efektywność pracy?

Pojęcie to wydaje się być dość oczywiste. Aczkolwiek efektywność pracy można rozumieć na co najmniej kilku poziomach. Przede wszystkim ze względu na skutki, jakie chcecie uzyskać. Jeśli cel, to na przykład podniesienie konwersji sklepu internetowego, to efektywność pracy będzie nakierowana na działania z tym związane. Wypracowanie pewnych rozwiązań, które pozwolą ją podnieść

Problemy z efektywnością pracy można mieć nie tylko funkcjonując w dużej korporacji. Bardzo często osoby wykonujące pewne zlecenia z domu mają właśnie taki problem. Zresztą praca zdalna kieruje się swoimi wymogami. Nierzadko najtrudniej w jej przypadku o wysoką efektywność. Można jednak na tym popracować.

Poprawa efektywności pracy – skuteczne sposoby

Co prawda monotonia jest największym wrogiem człowieka, a czasem i jego kreatywności, to w pewnym sensie powinna się ona pojawić, jeśli chcesz poprawić efektywność pracy. W tym wypadku należy ją rozumieć jako zestaw codziennych kroków związanych z wykonywaniem swoich zadań.

Na przykład ustal sobie godziny w których pracujesz. Staraj się tego bardzo pilnować. Oczywiście nie zapomnij też o przerwie. Najlepiej o stałej porze. Poszczególne zadania w ramach swojej pracy również możesz wykonywać zgodnie z pewnym planem. To właśnie jest monotonia, która będzie miała pozytywny wpływ na Twoją efektywność.

Jeśli kierujesz projektem w których zaangażowanych jest co najmniej kilka osób również potrzebujesz rozwiązań. Aby poprawić efektywność pracy zespołu, należy ten ostatni zbudować w odpowiedni sposób. Jedną z najważniejszych zasad jest różnorodność poszczególnych pracowników. W ten sposób nie tylko wpływasz na kreatywność całego zespołu. W ramach różnorodności mogą powstawać nowe rozwiązanie. Takie, które popchną projekt do przodu. Czyli też wpływają na efektywność pracy.

Ważne jest również słuchanie poszczególnych członków zespołu. Nie tylko w kontekście burzy mózgów i pomysłów. Często efektywność pracy spada przez złą atmosferę. Dlatego musisz się nauczyć rozwiązywać konflikty, jeśli takowe mają miejsce.

Wróćmy do sytuacji w której sama sobie jesteś sternikiem i okrętem. Pracujesz w domu i chcesz poprawić efektywność. Przede wszystkim poza wspomnianym ustaleniem sobie pewnych sztywnych ram czasowych, trzeba też zadbać o to, aby nic Cię nie rozpraszało. Niestety takich rzeczy zwłaszcza w mieszkaniu jest wiele. To mogą być członkowie rodziny (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci) ale też na przykład smartfon i komunikatory.

Postaraj się również na czas pracy odłożyć wszelkie zadania domowe. Sprzątaniem czy na przykład praniem swoich rzeczy możesz się zająć później. Ewentualnie przygotowanie obiadu można podpiąć pod czas pracy. Ale wyłącznie po to, żeby nie jadać śmieciowych potraw w pięć minut, odgrzewanych w mikrofalówce.

Co negatywnie wpływa na efektywność pracy?

Jeden z czynników już został wymieniony. To napięta atmosfera w pracy. Ale negatywnie na efektywność może wpływać dużo więcej kwestii. Nadmiar obowiązków albo zbyt wysoki cel jaki sobie postawiasz. Zwłaszcza jeśli przekracza on Twoje kompetencje. Nie dość, ze wpływa negatywnie na efektywność pracy to dodatkowo rodzi frustrację.

Problemem mogą być również sprawy osobiste. Nierzadko bardzo ciężko jest nam je oddzielić od życia zawodowego. Idealna sytuacja to całkowite odseparowanie obu światów. Czy można jakoś inaczej zaradzić na ten problem? To już kwestia bardzo indywidualna. Zależna między innymi od przyczyny i skali problemu w życiu osobistym. Wpływ na to ma też oczywiście psychika i osobowość.

A wracając jeszcze na koniec do sposobów na poprawę efektywności pracy, to jeszcze jedna porada. Staraj się nie robić postawionych przed Tobą zadań półśrodkami. To rozwiązanie na krótką metę. Dodatkowo zwykle cierpi na tym jakość pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here