Chociaż nie jest to nowa branża, to rozpędu nabrała ona dopiero w ciągu kilku ostatnich lat. Taki zawód wybierają przede wszystkim młode osoby. Jak rozpocząć pracę w GameDev? I jakie kompetencje oraz umiejętności będą przydatne?
Spis Treści
Czym jest GameDev?
GameDev to branża, która zajmuje się tworzeniem gier (na PC, ale również konsole). To tak naprawdę dość pojemna grupa wielu zajęć o których więcej poniżej. Wystarczy przejrzeć ogłoszenie o pracy dla Game Developerów, aby zrozumieć jak wiele można przy tworzeniu gier robić.
Czy jest to praca dla każdego? Wiele młodych osób odpowiada na to pytanie twierdząco. Wbrew pozorom jednak tak nie jest. Zwłaszcza, jeśli przyjdzie Wam pracować w dużych firmach. To praca bardzo często w ogromnym stresie i po godzinach. W zasadzie w branży GameDev nie istnieje takie pojęcia. Nie ma nadgodzin, to po prostu „nienormowany” czas pracy. Często poszukiwanymi osobami są takie, które potrafią zarządzać projektami. Tworzenie gry to właściwie wiele czynności, jakie należy wykonać w odpowiednim czasie. To również dobór osób z kompetencjami, które są do nich potrzebne.
Jak rozpocząć pracę w GameDev – możliwości
Wbrew temu co by się mogło wydawać, samo granie w gry nie wystarczy. Oczywiście jest pewną wartością dodaną. Zanim rozpoczniecie pracę w Game Development, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie chcecie się zająć. Na potrzeby poradnika tworzenie gry skrócono do: storytelling, grafika (2D/3D) i kodowanie.
Ten pierwszy aspekt jest przeznaczony dla osób bardzo kreatywnych. Świetnie sprawdzają się ludzie odpowiedzialni za content marketing lub wyłącznie copywriting. Głównym zadaniem jest stworzenie koncepcji gry, opisane fabuły i świata. Oczywiście – jeśli jest taka potrzeba – również postaci i dialogów.
Jeśli wolicie wyzwania wizualne, to odpowiednie dla Was będzie tworzenie grafiki do gry. Zależnie od potrzeb 2D lub 3D (ewentualnie tak zwanego 2.5D -dwuipółwymiarowa). Zresztą grafik komputerowy należy do najpopularniejszych zawodów wśród młodych osób.
W obu przypadkach znajomość oprogramowanie i umiejętność wykorzystywania go przy projektowanie gier jest niezbędna. W grach 3D do tworzenia grafiki stosuje się między innymi 3ds Max, Maya, Zbrush i Blender (ten ostatni program jest darmowy). Z kolei 2D to przede wszystkim Photoshop i Substance Designer. Warto też zaznaczyć, że – zwłaszcza w większych studiach – praca grafików jest dzielona na mniejsze części. Jedna osoba odpowiedzialna jest na przykład za projektowanie dużych obiektów. Inna skupia się na przygotowywanie tekstur.
Ostatnia gałąź GameDev to kodowanie gier. O ile nie ma konkretnego języka programowani przeznaczone wyłącznie do ich tworzenia, to jednak są takie, które są częściej wykorzystywane. Na początek C#. Jest on wykorzystywany między innymi w darmowych środowisku do tworzenia gier – Unity. Jeśli chcecie kodować gry warto zapoznać się z takimi językami jak: C++, JavaScript i Python. Każda z wymienionych gałęzi GameDev wymaga pracy i doświadczenia.
Jak znaleźć pracę w GameDev?
Studia kierunkowe nie są konieczne, chociaż na pewno będą wartością dodaną. Konieczne jest też przynajmniej minimalne doświadczenie. Można je nabyć samemu, niekoniecznie pracując w branży. Na przykład kodowanie. Zdobywanie doświadczenia to po prostu pisanie kolejnych linijek kodu. Niekoniecznie gier. Aby dobrze poznać dany język można w nim na początku tworzyć proste aplikacje. Każda kolejna, to element Waszego portfolio.
W sieci znajdziecie mnóstwo branżowych portali z którymi warto się zaznajomić. Na wielu z ich można zdobyć znajomości, które być może pomogą w znalezieniu pracy w GameDev. A na pewno portale te pozwolą poznać nowe trendy. W tej branży to naprawdę istotne.
Aby rozpocząć pracę w GameDev nie wystarczą jedynie chęci. Przede wszystkim potrzebna jest ciągła praca i rozwijanie swoich umiejętności. Przydatny będzie również upór. I przynajmniej na początku zapomnijcie o wysokich zarobkach. Tak naprawdę jedynie wielkie studia mogą sobie na to pozwolić od razu po zatrudnieniu pracownika.